Lise öğrencilerinin değer tercihleri ile çevreye yönelik tutumları arasındaki ilişki(Denizli ili örneği)
High school students relationship between values of preferences with attitudes towards the environment (Denizli province example)
- Tez No: 355904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Uzun zamandır bilinene göre birçok çevresel problemin esasını sorumsuz çevresel davranışlar oluşturmaktadır.Şüphesiz davranışları etkileyen etmenlerden en önemlisi tutumdur.Bireyin tutumlarının oluşumunda değişik etkilerden söz edilebilir.Değerlerin ve çevrenin insan yaşamındaki önemi düşünüldüğünde;çevreyi korumanın insanlara bir değer olarak kazandırılmasının önemi daha iyi anlaşılmaktadır.Günümüzde çevreyi korumak için düşünülen çözümleri başında,etkin bir çevre eğitimi gelmektedir.Etkili bir çevre eğitiminde ise değerlere yönelik eğitimin önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma kapsamında Denizli İlinde rastgele seçilen 10 adet lisede yine rastgele yöntemle seçilen 303 öğrenciye ulaşılmıştır.Araştırma sonucunda,19 yaşındaki öğrencilerin 17 yaşındaki öğrencilere göre çevresel düşünce puanlarının yüksek olduğu,17 yaşındaki öğrencilerinde geleneksellik alt boyutu puanlarının 19 yaşındaki öğrencilere göre yüksek olduğu saptanmıştır.Cinsiyetin evrensellik ve uyum alt boyutları puanları için belirleyici olduğu saptanmıştır.Çevresel düşünce puanları ve uyum,başarı alt puanlarının annenin eğitim durumuna göre değiştiği saptanmıştır.Yardımseverlik,uyum,başarı vb alt boyutların yine babanın eğitim seviyesine göre anlamlı değiştiği saptanmıştır. Anahtar Kelimler: Değer, Tutum, Çevre.
Özet (Çeviri)
According to the long-known that the irresponsible environmental behaviors constitute the basis of many environmental problems. Surely, the most important factors that affect behavior is the attitude. Different effects on the formation of an individual's attitude may be mentioned. Given the importance on human life of values and the environment; environmental protection as a value to the people who are gaining a better understanding of the importance. Today, at the beginning of the solutions considered to protect the environment, an effective environmental education is to come. The value of an effective training for environmental education is considered to be important. In this study, in Denizli Province in high school randomly selected 10 pieces again randomly selected 303 students were enrolled. In conclusion, the 19-year-old students by the 17-year-old students that environmental considerations have a high average, 17-year-old student tradition in the sub-dimension scores were higher than the 19-year-old student has been identified. Gender the universality and adaptability is decisive for sub-dimensions scores were determined. Environmental considerations and compliance scores, lower achievement scores were found to vary by education level of the mother. Benevolence, harmony, success and so on. Sub-dimensions according to the father's education level were found to have changed significantly. KeyWords: Value Prefences, Attitude, Environment.