İlkokul ve ortaokul yöneticilerinin iş doyumu ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi(İstanbul ili Sancaktepe-Çekmeköy ilçeleri)
Primary and secondary executive job satisfaction study of the relationship between the problem solving skills
  1. Tez No: 355905
  2. Yazar: EROL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul ve ortaokullarda görev yapan okul yöneticilerinin iş doyumları ile problem çözme becerileri arasında bir ilişki olup olmadığını saptamaktır. Araştırmanın diğer bir amacı da ilkokul ve ortaokul yöneticilerinin iş doyumu ve problem çözme becerilerinin cinsiyet, yaş, branş, mezun olunan okul, yöneticilik ve öğretmenlikteki kıdem, öğrenim durumu, çalıştığı okuldaki öğretmen ve öğrenci sayısı, haftalık çalışma saati, seminer ya da hizmet içi kursa katılıp katılmama, yöneticilik görevi süresince sosyal destek alıp almama gibi bağımsız değişkenler açısından değişip değişmediğini sorgulamaktır. Araştırma 2013-2014 eğitim öğretim yılı İstanbul İli Sancaktepe ve Çekmeköy İlçelerinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 53 okulda 24 kadın, 90 erkek toplam 114 okul müdürü ve müdür yardımcısı üzerinde yapılmıştır.Bu araştırmada ilkokul ve ortaokul yöneticilerinin problem çözme beceri düzeylerini ölçmek için“Problem Çözme Envanteri”, iş doyum düzeylerini ölçmek için ise“Minnesota İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Örneklem grubundan elde edilen veriler SPSS 15.0 programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Bulguların analizinde frekans ve yüzde dağılımları kullanılmış, ayrıca gruplar arası farkı belirlemede Bağımsız Gruplar t Testi, Kruskal Wallis-H Testi, hangi gruplar arasında farklılık olduğunu belirlemede Mann Whitney-U Analizi; gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemede ise Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out that if there is a relationship between job satisfaction and problem solving skills of the administrators who work in a primary and secondary schools. The other purpse of the resarch is to question that whether or not the job satisfaction and problem solving skills of the administrators of primary and secondary schools change according to the independent variables as gender, age, branch, graduated school, teaching seniority, educationlevel, teachers of the schools, number of the students, weekly working hours, seminars. The questions of the research have been asked 114 principals of whorn 24 women and 90 men in the districts of İstanbul, Cekmekoy and Sancaktepe in 2013-2014 academic year.In this study,“Problem Solving Inventory”, has been used to measure the level of problem solving skills and“Minnesota Satisfaction Questionnaire”has been used to measure the level of job satisfaction of the administrators who work in primary and secondary schools. The dataobtained from the sampling group is analyzed in SPSS 15.0 software and commented. In the finding sanalyze frequency and percentage distribution is used, also to determine the differences between groups Independent Groups t Test, Kruskal Wallis-H test, to determine between which groups differences ocur Mann Whitney-U Analysis, to determine there lation between groups Pearson's Product-Moment Correlation Analysis is performed.