Öğrencilerin zorbalık eğilimleri ile sosyal medyaya yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Sancaktepe örneği
The investigation of the connection between student's bullying tendency and attitudes towards social media: Sancaktepe sample
  1. Tez No: 355906
  2. Yazar: ALİ ÖKTE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrencilerin zorbalık davranış eğilimleri ile sosyal medya sitelerine yönelik tutumlarının incelenmesidir. Araştırma 2013-2014 eğitim-öğretim yılı İstanbul ili Sancaktepe ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 8 devlet okulunda yaş aralıkları 13-14 olan 91 kız ve 94 erkek toplam 185 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmada öğrencilerin zorbalık davranış eğilimlerini ölçmek için“Zorba Davranış Eğilimleri Ölçeği”(Satan A. , 2006), sosyal medya sitelerine yönelik tutumlarını ölçmek için de“Sosyal Medya Tutum Ölçeği”(Otrar ve Argın, 2013) kullanılmıştır. Zorba Davranış Eğilimi Ölçeğinde, Satan (2006) tarafından geçerlik (r=.67) ve güvenirlik (Cronbach alpha=.95) bulunmuştur. Zorba Davranış Eğilimi Ölçeği'nin 4 alt boyutu bulunmaktadır. Bu alt boyutlar; Fiziksel Zorbalık, Sözel Zorbalık, Eğlence Amaçlı Zorbalık ve Duygu Zorbalığı'dır. Sosyal Medya Tutum Ölçeği'nin, Otrar ve Argın (2013) tarafından geçerlik (r=.83) ve güvenirlik çalışmaları (Cronbach aplha=.85) yapılmıştır. Sosyal Medya Tutum Ölçeği'nin 4 alt boyutu bulunmaktadır. Bu alt boyutlar; Paylaşım İhtiyacı, Sosyal Yetkinlik, Sosyal İzolasyon ve Öğretmenlerle İlişki'dir. Araştırmanın bulguları değerlendirildiğinde, zorba davranış eğilimi ölçeği alt boyutları ile sosyal medya tutum ölçeği alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi sonucunda, Zorba Davranış Eğilim Ölçeği Duygu Zorbalığı alt boyutu ile Sosyal Medya Tutum Ölçeği Paylaşım İhtiyacı alt boyutu (r=-.227; p.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relation between bullying behaviours and social media attitudes of secondary school students. The research was applied on 91 female and 94 male students – 185 students totaly – aged 13-14 from 8 public schools from Sancaktepe, İstanbul in 2013-2014 educational year. In this research,“Bully Behaviour Aptitude Scale”(Satan, 2006) was used to evaluate the bullying behaviour aptitudes of secondary school students and“Social Media Attitude Scale”(Otrar and Argın, 2013) was used to measure their attitudes towards social media sites. The currency was found as (r=.67) and reliability was found as (Cronbach alpha=.95) by Satan (2006) in Bully Behaviours Aptitude Scale. There have been four sub-dimensions of Bully Behaviour Aptitude Scale. These sub-dimensions are; Physical Bullying, Verbal Bullying, Bullying for Fun and Sentimental Bullying. The currency study (r=.83) and reliability study (Cronbach alpha=.85) of Social Media Attitude Scale were done by Otrar and Argın (2013). There have been four sub-dimensions Social Media Attitude Scale named; Need for Sharing, Social Capability, Social Isolation and Relationship with Teachers. As findings of the research were evaluated, at the end of the Pearson Multiplication Moments Correlation Analysis done to identify the relationship between sub-dimensions of Bully Behaviour Aptitude Scale and sub-dimensions of Social Media Attitude Scale, a negative relation has been found between the sub-dimensions Sentimental Bullying of Bully Behaviour Aptitude Scale and the sub-dimensions Need for Sharing of Social Media Attitude Scale. It can be generally said that, as sub-dimensions scores of Social Media Attitude Scale increase, sub-dimensions scores of Bully Behaviour Aptitude Scale decrease statistically in a meaning direction. The relationship among other sub-dimensions couldn't be found statistically meaningful.