Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Eğitimde Yaratıcı Drama Etkinliklerine İlişkin Tutumlarının İncelenmesi
An Investigation of Preschool Institutions Managers' Attitudes to Creative Drama in Education Activities Investigation
- Tez No: 355910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, ilköğretim okulu yöneticilerinin, yönetici yardımcılarının ve anaokulu yöneticilerinin, yönetici yardımcılarının eğitimde yaratıcı drama etkinliklerine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, okul öncesi kurum yöneticilerinin, eğitimde yaratıcı drama etkinliklerine ilişkin tutumlarını çeşitli demografik değişkenler açısından incelemeyi amaçlayan tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında İstanbul sınırları içinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi-özel anaokulunda ve ilköğretim okullarında görev yapmakta olan okul yöneticileri ve yönetici yardımcıları oluşturmuştur. Araştırmada, Çöme ve Otrar (2011) tarafından geliştirilmiş“Eğitimde Yaratıcı Drama Etkinliklerine Yönelik Tutum Ölçeği”(EYDEYTÖ) kullanılmıştır. Ölçek uygulamasından sonra, elde edilen veriler SPSS 15.0 programında çözümlenmiş, çözümleme sonucunda sonuçlar arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in order to determine of elementary school principals, assistant managers and nursery managers, assistant managers their attitudes toward creative drama activities in education. In this study, the pre-school institution managers, creative drama activities in education in terms of their attitudes towards various demographic variables in the model is a research study aims at examining the scan. The study group, the 2012-2013 academic year, is located within the boundaries of Istanbul, under the Ministry of National Education in public-private nursery and primary schools who work consisted of school administrators and assistant administrators. In this study, the Coma and Otrar (2011) was developed by“Towards Creative Drama in Education Activity Attitude Scale”(EYDEYTÖ) was used. After application of the scale, the resulting decoded data in SPSS 15.0, a significant difference between the results of analysis of the results has been found