İlköğretim okullarında astların üstlerine bakış açısının değerlendirilmesi
An evaluationof the perspecti̇ves of the juniors i̇n elemantary schools to thei̇r seniors
  1. Tez No: 355916
  2. Yazar: BAHAR SIRMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin, üstlerine bakış açısının değerlendirilmesi ve elde edilen bulgulara, sonuçlara uygun olarak öneriler oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tarama modeli uygulanmıştır. Araştırma için; 2013-2014 eğitim öğretim yılı İstanbul ili Bağcılar ilçesinde görev yapan öğretmenler evreni oluşturmaktadır. Bu evrenden random (tesadüfî örneklem) yöntemi ile seçilen 624 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Araştırma için alanın uzmanı Prof. Dr.Semra ÜNAL gözetiminde öğretmenlere uygulamak üzere bir anket geliştirilmiştir.Her anket formu iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde kişisel bilgileri içeren sorular, ikinci bölümde ise bağımlı sorular verilmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmuştur. Birinci bölümünde problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar yer almaktadır.İkinci bölümünde; kurumsal bilgiler ve literatür taramasına yer verilmiştir. Üçünce bölümde araştırmanın yöntemi sunulmuştur. Araştırmada kullanılan evren ve örneklem; verilerin toplanması ile ilgili çalışmalar, işlenmesi ile ilgili istatistiki bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out what the primary school's teachers think about the Primary School's Supervisors and to give necessary recommendations with the results provided by it. The model of scanning has been used in the research. This research has been polled to 624 Primary school teachers, who have been chosen from the primary schools in the borders of Bağcılar, Istanbul. For this research a survey has been developed under the guidance of prof.dr. Semra ÜNAL. The survey includes two parts, first the personal information and second, the questions about the research.