İlkokullarda görev yapan eğitim yöneticilerinin iç ve dış iletişim becerilerinin öğretmenler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of the internal and external communication skills of educational directors at primary schools by teachers
  1. Tez No: 355926
  2. Yazar: İLKNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma ilkokullarda görev yapan eğitim yöneticilerinin iç ve dış iletişim becerilerinin öğretmenler tarafından değerlendirilmesi ve elde edilen bulgulara, sonuçlara uygun olarak öneriler oluşturmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada tarama modeli uygulanmıştır. Araştırma için; İstanbul ili Avrupa yakasındaki ilkokullarda görev yapan öğretmenler evreni oluşturmaktadır. Bu evrenden random (tesadüfî örneklem) yöntemi ile seçilen 278 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma için alanın uzmanı Prof. Dr.Semra ÜNAL gözetiminde öğretmenlere uygulamak üzere bir anket geliştirilmiştir. Her anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgileri içeren sorular, ikinci bölümde ise bağımlı sorular verilmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmuştur. Birinci bölümünde problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar yer almaktadır. İkinci bölümünde iletişim ile ilgili kavram ve tanımlamalar, iletişim sürecinin temel öğeleri, iletişimin ilkeleri ve özellikleri, eğitim örgütlerinde iletişimi etkileyen faktörler, eğitim örgütlerinde iletişim çeşitleri, örgüt içi iletişimin tanımı, gelişimi, amacı, önemi, çeşitleri kanalları; örgütün dışı çevresi ve örgüt dışı iletişime yer verilmiştir. Üçünce bölümde araştırmanın yöntemi sunulmuştur. Araştırmada kullanılan evren ve örneklem; verilerin toplanması ile ilgili çalışmalar, işlenmesi ile ilgili istatistiki bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed for the evaluation of internal and external communication skills of educational directors performing duty at primary schools by teachers and for creation of suggestions in conformity with the results.Survey model was applied in the study. The research covers a population of teachers performing duty at primary schools in the European side of Istanbul. 278 teachers randomly selected (via random sampling) out of this population constitutes the sample of the research. A survey was developed for the study, which was applied to teachers under the supervision of Prof. Dr. Semra ÜNAL. The survey form consists of two parts. The first part includes questions containing personal information and the second part presents bound questions. The study consists of six chapters. The first chapter includes the problem case, problem clause, sub-problems, assumptions, restrictions and definitions. The second chapter includes concepts and definitions related to communication, basic elements of the communication process, principles and features of communication, factors affecting communication in educational organizations, types of communication in educational organizations, definition, development, purpose, importance, kinds and channels of interorganizational communication; external environment of organization and external communication. The method of the study is presented in chapter three. Statistical information is given about the population and the sample used in the study, activities related to collection and processing of data.