Türkiye'de işsizliği belirleyen etmenlerin panel veri ile analizi
The panel data analysis of the factors determining the unemployment in Turkey
- Tez No: 355937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bir ülkenin ekonomik gelişme ve sosyal kalkınma düzeyinin önemli bir göstergesi, istihdam yapısı ve işsizliğin boyutudur. Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gelişimini birinci derecede etkileyen temel konulardan biri de işsizliktir. İşsizlik çok yönlü bir sorun olarak yalnızca işsiz bireyi değil tüm toplumu etkilemektedir. İşsizlik sorununu ortadan kaldırmak için öncelikle işsizliği belirleyen etmenler tespit edilmeli ve bu veriler ışığında işsizlik sorununa kalıcı çözümler getirilmelidir. Bu çalışmada, Türkiye'de işsizliğin belirleyicilerini ortaya koymak amacıyla Türkiye İstatistik Kurumunun 2007-2010 yılları arasında gerçekleştirmiş olduğu Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Anketi Panel verileri kullanılmıştır. Yapılan analizlerde kesit verilerine ait logit model ve panel logit model kullanılmıştır. Analiz bulgularından bazılarına göre, erkeklerin kadınlara göre daha fazla işsiz olduğu ortaya çıkmıştır. Bireylerin evli olması işsizliği azaltmaktadır. Eğitim seviyesine bakıldığında, eğitimsiz olan bireylerin eğitimli olanlara göre işsiz olma olasılığı daha düşüktür. Özellikle kadınlarda eğitim seviyesi arttıkça işsizliğin de beklenenin aksine arttığı gözlenmiştir. Bireylerin işsiz olma olasılığı üzerinde önemli etkiye sahip değişkenlerin eğitim, yaş, cinsiyet, bireyin sağlık durumu ve mesleği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Employment structure and unemployment aspect are the important indicators of economic and social development level of a country. Unemployment is also one of the main issues affecting the economic and social development of Turkey primarily. As a versatile problem, unemploymet effects not only unemployed individuals, but also effects the all community. To eliminate problem of unemployment, before all else the factor which determine unemployment must be identified and in the light of this data should be permanent solutions to the problem of unemployment. In this study, to put forward determinants of unemploymet in Turkey, the indicators of unemployment are examined by using the data of Income and Living Conditions Survey Panel held by TurkStat during the years 2007 and 2010. The logit and panel logit model is used in the analysis. According to some analysis results, men are more unemployed than women. If individuals are married, the unemployment rate is reduced. When the education level is examined, it is seen that the uneducated individuals are less likely to be unemployed than educated ones. Especially for women, as the education level rises, unexpectedly unemployment increases. The most important variables affecting the possibility of unemployment are observed as education, age, gender, health conditions and the occupation.