Romantik şiirde ekocriticizm
Ecocriticism in romantik poetry
- Tez No: 355938
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZE SİBEL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, İngiliz edebiyatı Romantik dönemi şairleri William Wordsworth ve Samuel Taylor Coleridge'in şiirlerinde bulunan doğa kavramının ekokritik açıdan tartışılmasını amaçlamaktadır. Ortaya koydukları ekolojik bilinç açısından ekokritik kuramla uyumlu oldukları gözlenen şiirlerde verilen mesajlar saptanacak ve böylece günümüz modern ekokritik kuramının yapmaya çalıştığını iki yüzyıl önce Romantik dönemde bu şairlerin zaten yapmış olduğu gösterilecektir. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekokritizmin ortaya çıkışı, gelişimi ve özellikleri anlatılmış ve ekolojik bilinç ve etik kavramları arasındaki bağ tartışılmıştır. İkinci bölümde Endüstri Devrimi sürecinde toplumun geçirdiği değişimlerle birlikte Romantik dönem şiiri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise çalışmaya konu olan William Wordsworth ve Samuel Taylor Coleridge'in şiirlerinde doğa temasının nasıl ele alındığı incelenerek, ekokritik teorinin prensipleriyle bağlantıları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the nature concept found in the English Romantic period poets William Wordsworth and Samuel Taylor Coleridge in their ecocritical dimensions. The messages given in these poems will be detected which are observed to be in accordance with ecocritical theory because of the ecological consciousness they present, so as to demonstrate the fact that these poets had already done the same thing which today's ecocritical theoriticians try to do, two centuries earlier. The study is consisted of three chapters and the introduction and conclusion parts. In the first chapter, the emergence, development and the tenets of ecocriticism are explained and the relationship between the ecological consciousness and the concept of ethics is argued. In the second chapter, the changes that the society went through during the Industrial Revolution process are demonstrated and general information about Romantic poetry is given. Finally, in the last chapter, the handling of the concept of nature in poems of William Wordsworth and Samuel Taylor Coleridge are scrutinized and their relations to ecocritical principles are demonstrated.