Post-occupancy evaluation: The application of universal design in public open space case study: Beşi̇ktas square, Istanbul
Post-işgal değerlendirme: Kamusal alandaki evrensel tasarımı uygulaması çalısma örneği: Beşiktas meydanı, İstanbul
- Tez No: 355973
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. YÜKSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Büyük kamusal alanlarda kutlamalar, sosyal ve ekonomik değişim arkadaşlar birbirine karışıyor, gerçekleşecek düzenlenen ve kültürler karışımı nerede vardır. Başarılı kamusal alanlarda bazı nitelikler tuşları (pps.org) ile ölçülür. Bu anahtar, erişilebilir Sürmeli, kullanışlı ve rahat. Bu anahtarların tüminsan ihtiyaçlarını işgal edilmelidir, engellikişileri kapsamaktadır. Özürlü insanlar için,evrensel tasarım insan ihtiyaçlarını işgal için uygun olabilir. Evrensel tasarım binalar, ürünler ve engelli engelli ve insanlar olmadan iki kişi doğal olarak erişilebilir ortamlar üretmek anlamına geniş spektrumlu fikirleri ifade eder. Kentsel alanda, evrensel tasarım nispeten yeni. Kentsel alanda evrensel tasarımuygulaması, özellikle kentsel unsurlardan biri olarak kamuya açık alanda, değerlendirilmesi için gereklidir. Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) göre, devre dışı insanların dünya sayısının 1 milyardan fazla olduğunu ve kentsel alanda bir sosyal eşitlik olmalıdır. Bu araştırmada, araştırmacı kentsel tasarım uygulamada başarılı ve evrensel tasarım ilkeleri doğru kullanım sonrası değerlendirme yöntemi kullanılarakmevcut kamu alanı değerlendirmek istiyorum. Bu değerlendirmenin amacı, kamusal alan tasarım sürecinde bir eksiklik bulmaktır. Bir araştırma alanı olarak, kıyı kamusal alan , çünkü ekonomik sektöre değer seçilir. Meydanı konumu ve tarihsel birikimine göre İstanbul'da önemli bir yeri olan Beşiktaş, potansiyel bir sürü bu yerden elde edilebilir. Konumuna göre, Beşiktaş meydanı alan, ticari, konut ve eğitim alanı ile çevrilidir. Bu alanlara ek olarak, Beşiktaş Boğaz kenarında yer almaktadır, bu Beşiktaş turizm sektöründe büyük bir potansiyele sahip olun. Ticari ve eğitim alanların varlığı daha da geliştirilmesi için potansiyel destek olabilir.
Özet (Çeviri)
Great public spaces are where celebrations are held, social and economic exchanges take place, friends run into each other, and cultures mix. The successful public spaces are measured by some qualities keys (pps.org). These key are accessible, sociable, usable and comfortable. All of these keys should be occupy the human needs, includes the people with disabilities. For the people with disability, the universal design might be suitable to occupy the human needs. Universal design refers to broad-spectrum ideas meant to produce buildings, products and environments that are inherently accessible to both people without disabilities and people with disabilities. In urban area, universal design is comparatively new. The Application of universal design in urban area is needed to be evaluated, especially in public open space as one of urban elements. Based on the World Health Organization (WHO), the world number of disable people is over than 1 billion, and they should have a social equity in urban space. In this research, the researcher would like to evaluate the existing public space using post-occupancy evaluation method toward the successful and universal design principles in urban design practice. The aim of this evaluation is to find a shortfall in public space design process. As a research area, waterfront public space is chosen because of its value to the economic sector.