Hastane binasının sismik izolatörlerle depreme dayanıklı tasarımı
Earhtquake resistance design of hospital building with seismic isolators
  1. Tez No: 356150
  2. Yazar: ALİ DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERTAÇ ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez kapsamında hastane binalarının depreme karşı dayanıklı tasarımı için sismik izolatörler kullanılmıştır. Sismik izolatörlü hastane tasarımında önce hastane binaları için kullanılabilecek izolatörler ve bunlarla ilgili modellerden bahsedilmiştir. Ardından örnek bir hastane binası seçilip yönetmeliğe göre tasarım esaslı deprem düzeyinde sismik izolatörlü olarak tasarlanıp ankastre yapısına göre karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a hospital building was designed with seismic isolators to achive earthquake resistance. Primarily, isolators and its model that could be used in hospital building were explained, then a sample of hospital building was designed with seismic isolators according to design basis of earthquake criteria, after it was compared with conventional hospital building.