Characterization and portial purificationof sheep lung cytosolic glutathione-S-transferases
Koyun akciğer glutatyon S-transferazlarının karakterize edilmesi ve kısmen saflaştırılması
  1. Tez No: 35618
  2. Yazar: REZA FARZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUDE İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZ KOYUN akciğer glutatyon s-transferazlarinin karakteri ze EDİLMESİ VE KISMEN SAFLAŞTIRILMASI FARZ AD, Reza Yüksek Lisans Tezi, Biyokimya Anabilim Dali Danışman: Prof. Dr. Mesude İŞCAN Mayis, 1994, 136 sayfa Glutatyon S-transferazlar (GST) (EC 2.5.1.18) vücuda giren yabancı maddelerin veya metabolitlerinin glutatyon ile konjugasyon sonucunda detoksifiye olmasında rol oynanan enzimler grubudur. Bu çalışmada, koyun akciğer GST'lerinin özellikleri incelenmiştir. GST aktivitesi bütün izozimlerin ortak substrati olan 1- kloro-2,4-dinitro benzen (CDNB) ve l,2-dikloro-4-nitro benzen (DCNB) kullanılarak tayin edilmiştir. Özgün GST aktivitesi CDNB için 33 6 ± 73 nmol/dak/mg protein ve DCNB için 1.05 ± 0.32 nmol/dak/mg protein olarak saptanmıştır. Reaksiyon hızının DCNB substrat olarak kullanıldığında 42 /zg ve CDNB kullanıldığında 4.7 mg sitozol proteinine kadar doğru orantılı arttığı görülmüştür. Koyun akciğer GST'lerinin CDNB ile pH 6.6-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHARACTERIZATION AND PARTIAL PURIFICATION OF SHEEP LUNG CYTOSOLIC GLUTATHIONE-S-TRANSFERASES FARZAD, Reza M.S. in Biochemistry Supervisor: Prof. Dr. Mesude ISCAN May, 1994, 136 pages Glutathione-S-transf erases (GSTs) (EC 2.5.1.18) are the group of multifunctional enzymes which play a role in the detoxification of various foreign compounds and their metabolites by catalyzing their conjugation with glutathione (GSH). In this study, some properties of sheep lung GSTs toward l-chloro-2, 4-dinitrobenzene (CDNB) and l,2-dichloro-4-nitrobenzene (DCNB) were examined. The specific activity of lung GST towards CDNB was found as 336 ± 73 nmol/min/mg protein, while towards DCNB was found as 1.05 ± 0.32 nmol/min/mg protein. The rate of reactions were linear up to 42 jug and 4.7 mg of sheep cytosolic proteins for CDNB and DCNB respectively. 1X1The sheep lung GSTs showed its maximum activity at a broad pH range between 6.6-7.6 towards CDNB, while at pH value of around 8.0 towards DCNB. Sheep lung GSTs seemed to be saturated by both CDNB and DCNB at 1.0 mM concentrations. GSTs were saturated at 1.0 mM and 5. 0 mM GSH towards CDNB and DCNB substrates, respectively. The Vmax and Km values of sheep lung GSTs for CDNB as substrate were calculated as Vmax1=438.6 and Vmax2=396.8 nmol/min/mg protein and Km^O.07 mM and Km2=0.054 mM, respectively. When CDNB was used as substrate at least two Vmax and Km values were found for GSH as Vmax1=423.7 and Vmax2=463 nmol/min/mg protein, and 10x^=1.042 mM Km2=3.33 mM, respectively. The DCNB saturation curve was non-hyperbolic, which is common for many GST isozymes, so the Km and Vmax values could not be calculated using simply double-reciprocal plots. Sheep lung cytosolic GSTs showed different inhibition patterns by metals such as Ba, Cd, Co, Cu, Hg, Mn, Ni, Pb, and Zn. Sheep lung cytosolic GST isozymes were partially purified on CM-and DE-Cellulose columns and their subunit compositions were examined by SDS-polyacrylamide gel electrophoresis. Key Words : Glutathione-S-Transf erases, Sheep lung isozymes, Metal inhibition. Science Code : 401.01.05, 405.05.01, 101.04.01 IV