The effects of education and marital status on female working life expectancy in Turkey: An application of multistate life table for 2009-2010
Türkiye'de eğitim ve medeni durumun kadınların çalışma yaşam beklentisi üzerindeki etkisi: 2009-2010 yılları için çok durumlu yaşam tablosu tekniğinin uygulanması
- Tez No: 356184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ERYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2012'de yapılan Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre Türkiye'de kadın işgücüne katılım oranı %29,5'tir. Bu oranla Türkiye'nin kadın işgücüne katılımı konusunda uluslararası karşılaştırmalarda geride kaldığı görülmektedir (Dünya Bankası 2013). Bunun yanı sıra, Türkiye'de kadın işgücüne katılım oranlarının farklı eğitim ve medeni durum sınıflandırmalarına göre değişkenlik gösterdiği görülmektedir. Eğitim seviyesi daha yüksek olan kadınların işgücüne katılımı daha fazla iken, evli kadınların, hiç evlenmemiş ve boşanmış kadınlara oranla daha düşük işgücüne katılım oranlarına sahip olduğu gözlenmektedir (TÜİK 2013). Bu tez, Türkiye'de kadın işgücüne katılımının yapısal özelliklerini dikkate alarak, kadın işgücü arzını, eğitim ve medeni durum ayrımları temelinde kurulan çok durumlu yaşam tablosu tekniğiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma yaşam tabloları, varsayımsal bir nüfusun ölümlülük ve işgücü piyasası deneyimlerini özetleyen tekniklerdir. Bu bağlamda bu teknik, Türkiye'de kadınların işgücü piyasasındaki ortalama yaşam beklentileri ve bu yaşam beklentilerinin eğitim ve medeni duruma göre nasıl değiştiğini incelemek adına bu tezde kullanılmaktadır. Veri kaynağı olarak TÜİK tarafından 2009-2010 yıllarında yapılmış panel bir çalışma olan Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi'nin iki dalgası kullanılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, 15 yaşındaki ortalama bir Türk kadınının geri kalan hayatının %73'ünü işgücü dışında geçirmesi beklenmektedir. Beklendiği üzere, eğitim ile kadınların işgücündeki yaşam beklentisi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur; öyle ki, 20 yaşında az eğitimli bir kadının aynı yaştaki daha çok eğitimli bir kadına oranla ortalama olarak 9 yıl daha az işgücünde kalması beklenmektedir. Diğer taraftan, evli olmanın işgücündeki yaşam beklentisi üzerinde negatif bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir; öyle ki, 20 yaşında hiç evlenmemiş bir kadının aynı yaştaki evlenmiş bir kadına oranla ortalama 9.5 yıl daha fazla işgücünde kalması beklenmektedir. Her iki değişken de kontrol edildiğinde, en kısa işgücünde kalma süresinin az eğitimli evli kadınlara ait olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the results of Household Labor Force Survey conducted by TURKSTAT in 2012, female labor force participation rate in Turkey is 29.5%. International comparisons also reveal that female labor force participation rate is very low in Turkey (World Bank 2013). In addition, it is observed that labor force participation rates of women in Turkey show significant differences between education and marital status groups such that participation rate of married women is lower than never married and divorced women while participation rate of women into the labor force increases as educational attainment increases TURKSTAT 2013). This thesis aims to address the structure of female labor force participation in Turkey by constructing multistate working life tables by educational attainment and marital status. Working life table is a technique which summarizes mortality and labor market experience of a hypothetical population so this technique is employed to estimate working life expectancy of women in Turkey and how working life expectancy changes by education and marital status. The data source used for these estimations is two waves of Income and Living Conditions Survey conducted by TURKSTAT in 2009-2010. The findings suggest that an average Turkish woman at age 15 is expected to spend almost 73% of her remaining lifetime out of labor force. As expected, education has a positive impact on female working life expectancy such that being high educated increases active life expectancy of a woman at age 20 by almost 9 years. On the other hand, being married has a negative impact on active life expectancy of women such that a currently married woman at age 20 has 9.5 years shorter active life expectancy compared to a never married woman at the same age. When both of those variables are controlled, it is observed that the shortest working life expectancy belongs to low educated currently married women.