Ankara ilinde hizmet sektöründeki üç işkolunda çalışan 16 yaşından küçük çocukların özellikleri ve benlik saygısı düzeyleri
The Characteristics of the little employing childs than 16 years old and levels them self-esteem at the service sectors three branches of work in Ankara city
- Tez No: 73762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Ankara ilinde hizmet sektöründeki üç işkolunda (lokanta, erkek berberi ve kadın berberi) faaliyet gösteren 252 işletmede çalışan 108 çocuk üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın genel amacı; çalışan çocukların işveren ve işyeri özelliklerini, sosyo-demografik özelliklerini, çalışma yaşamına ilişkin özelliklerini ve düşüncelerini ve benlik saygısı düzeylerini belirlemek ve bunlar arasındaki ilişkileri tesbit etmektir. Genel tarama modellerinden“ilişkisel tarama”modelinde gerçekleştirilen araştırmada, örneklem“küme örnekleme”metodu kullanılarak saptanmış, veriler;“İşveren ve İşyeri Bilgi Formu”,“Çalışan Çocuk Bilgi Formu”ve“Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri”olmak üzere üç ayrı veri toplama aracı kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerden; araştırma kapsamındaki işletmelerin yansından fazlasında 16 yaşından küçük çocuğun çalıştığı saptanırken, en fazla çocuk çalıştıran işkolunun erkek berberi (%76,9) olduğu, ikinci sırada kadiri berberlerinin (%65), üçüncü sırada ise lokantaların yer aldığı tesbit edilmiştir. Çocuk çalıştırmayan işverenlerin yaklaşık yarısı ise çalıştıracak çocuk bulamamaları sebebiyle işletmelerinde çocuk çalışmadığım belirtmiştir. Araştırma kapsamında yer alan üç işkolunun herbirinde de olduğu gibi, çalışan çocukların çoğunluğunu erkeklerin (%93,5) oluşturduğu ve kız çocuklarının tamamının ise kadın berberinde çalıştığı ortaya çıkmıştır. Çocukların yaş ortalaması 14'tür. İşletmelerde 11 ve daha küçük yaşta hiçbir çocuğa rastlanmazken, 14 yaştaki çocukların en yoğun grubu oluşturdukları tesbit edilmiştir. Araştırmada çocukların genelde, Ankara'ya göç etmiş veya halen kırda yaşayan ve gelir düzeyi düşük ailelerden geldikleri saptanmıştır. Çocukların yaklaşık yarısı (%47,2) çalışmaya 13 yaşında başlamıştır. Öğrenim durumlarının genelde ilkokul mezunu ve ortaokul terk seviyesinde olması, çalışmaya başlama yaşının (12-14) yaşlar arasında yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Araştırmada 10 çocuğun ise (10-1 1) yaşında çalışmaya başladığı tesbit edilmiştir. Çocukların genelde meslek öğrenmek (%39,8) ve geçim sıkıntısı (%30,6) nedeniyle çalışmaya başladığı, çok büyük bir bölümünün (%80) günde 1 1 saatten fazla çalıştığı, çoğunluğunun(%83,4) saat 20:00'den sonra da çalıştığı, yarıya yakının (%44,4) haftanın tüm günü ve yine çoğunluğunun (%88) haftada 69 saatten fazla çalıştığı saptanmıştır. AIll Araştırmada çocukların önemli bir kısmının (%33,3) işverenlerinden ücret almadığı, iki çocuk dışında bunların tamamının erkek berberinde çalıştığı ve bu işkolunda sözkonusu durumun genel bir uygulama halinde olduğu tesbit edilmiştir. Çocukların yandan fazlasının (%57,4) asgari ücretin üstünde gelire sahip olduğu, tamamına yakının gelirlerinden belli bir bölümü ailelerine verdiği ve 10 çocuktan 9'unun çıraklık okuluna gitmediği ise inceleme sonucunda ulaşılan diğer sonuçlardır. Araştırmada çocukların çalışmaya başlama yaşları; cinsiyet, annenin öğrenim durumu ve babanın öğrenim durumuna göre inelenmiş, fakat; gruplar arasında oluşan farklılıklar istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Çocuğun çıraklık okuluna gidip gitmeme durumu ile annesinin, babasının ve işvereninin öğrenim durumları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Fakat gruplar arasında oluşan farklılıklar istatistiksel açıdan manidar bulunmamıştır. Araştırmada çocukların benlik saygısı puanlan ortalaması 36,77 olarak tesbit edilmiştir. Çocuğun benlik saygısı düzeyinin, öğrenim durumu, anababanın medeni durumu, ailenin toplam aylık geliri, çalışılan işkolu, çocuğun şu an kaldığı yer, çıraklık okuluna gidip gitmeme durumu, işyerini algılama biçimi ve işini severek yapıp yapmama durumuna göre faklılık gösterdiği ve gruplar arası oluşan farklılıkların istatistiksel açıdan anlamlı olduğu saptanmıştır. Benlik saygısı ile ilişkisi incelenen diğer değişkenlerden; çocuğun cinsiyeti, yaşı, anababasının hayatta olup olmama durumu, çalışmaya başlama yaşı, çalışma yaşamına atılmasına kimin karar verdiği, haftalık toplam çalışma saaati, aldığı ücret konusunda ailesinin düşüncesi ve kimin için çalıştığı hususundaki düşüncesinin, çocuğun benlik saygısı üzerindeki etkilerinin ise istatistiksel açıdan önemli olmadığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The general purpose of the research conducted in three branches of work(restaurant, barber shop and coiffeur) in 252 enterprises which are located in the city of Ankara by taking 108 children as the subject of study, is to determine the characteristics, of the employers and the places of work where the children are employed, the socio-demographic characteristics, the characteristics related to the work life and the opinions, as well as the level of self esteemed with a view to find out the relotionship among them. The research bases on“group sampling”method which is one of the“relationship search”models among the general search models available. The data has been gathered by means of three separate data collection means, titled“Employer and Place of Work Information Form”,“ Information Form for the Child Employed”and“Coopersmith Self Esteem Inventory”. The data compiled resulted in determinations that in more than half of the enterprises covered by the research study, there are children below age 16 that are employed and the enterprices employing children are mostly the ones in the work branch of barbers (76.9%) and in the second line the coiffeurs (65%). In the third rank, one can see that there are the restaurants in this subject. Almost half of the employers who did not employ children because of their inability to find child to employ, indicated that they are not employing children in their enterprises. As seen in each of the three branches of work covered in this research study, the majority of the children employed (93.5%) are males and all of the female child's are seen to be working in coiffeurs. The average age of the children is 14. No child at age 1 1 or below were met in any of the enterprises as employed persons and it has been determined that the children at age 14 formed the group that is dense. During the research study, it has been determined that in general, the children were from the families that migrated to Ankara or presently living in rural areas and having low income levels. Almost half of the children (47.2%) started to work at age 13. Their educational status is in general primary school graduates or drop off from middle schools. They have started to work between age 12-14 and formed the dense group. Whereas in the research, 10 children were determined to have started to work at age 10-11. It has been determined that in general, the children started to work to have a vocational training (39.8%) ; because of difficulties of living (30.6%) and a large portion of them (80%) worked more than 1 1 hours per day. Furthermore, it is determined that, the majority of them (83.4%) started to work after 20.00 hours ofthe day and almost half (44.4%) all days of the week. Again majority of them (88%) worked, more than 69 hours per week. In the research, a signifacant portion of the children (33.3%) received wages from their employers, other then two child, all worked in barber shop. It was determined that this status was a general application in this branch of work. Another result determined at the end of the study is that more than half of the children (57.4%) had income over minimum income level, almost all of them gave certain part of their incomes to their families and 9 children out of 10 didn't go apprenticeship school. In the research, the age child started to work, the sex, the educational status of the mother, the educational status of the father are examined. But, the differerences formed among the groups are not found to be statistically significant. The relations among whether the child went to the apprenticeship school or not, the educational status of the mother and father, the employer are also made the subject of studies. But, the differences formed among the groups are not found to be statistically significant. In the research, the average of the self esteem points of the children is determined to be 36.77. It has been determined that the level of self esteem of the children differ according to the educational status, the marital status of the mother and father, the total monthly income of the family, the branch of work employed, the present location whether the child is staying, where the he is attending to the apprenticeship school or not, the manner he perceives the place of work wheather he performs his work willingly or not. The differrences among the groups are determined to be statistically significant. With respect to other variables made subject of the study with a view to determine the relationship of the self esteem, the sex age of the child and whether the mother or father of the child are alive or not, the age started to work, the one who made the decision to start to participate in working life, the total number of hours worked per week, the age earned and the opinion of the family about the age, the consideration for whom the work is performed. They showed statistical significance with respect to their effects on the self esteem level of the children.