Mesleki sorun düzeyleri farklı okul rehber öğretmenlerinin kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The Personal and social adjustment levels of the school counselors with different levels of job difficulties according to various characteristics
  1. Tez No: 81957
  2. Yazar: ESRA AŞIK CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Araştırmada, mesleki sorun düzeyleri farklı olan rehber öğretmenlerin kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin farklılık gösterip göstermediğini ve kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin özlük niteliklerine, çalıştıkları okulun niteliklerine ve mesleğe yönelik algı ve beklentilerine ilişkin değişkenler açısından değişip değişmediği incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'deki coğrafî bölgeleri temsil edecek şekilde on beş ilde bulunan her tür ve kademedeki devlet okullarının rehberlik servislerinde görev yapan rehber öğretmenlerden 534 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada; rehber öğretmenlerin mesleki sorun düzeyleri geliştirilen Okul Rehber Öğretmenleri Mesleki Sorun Listesi ile, kişisel ve sosyal uyum düzeyleri Özgüven (1992) tarafından geliştirilen Hacettepe Kişilik Envanteri ile, rehber öğretmenlerin özlük nitelikleri, çalıştıkları okulun nitelikleri ve mesleğe yönelik algı ve beklentilerine ilişkin bilgiler ise Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde; mesleki sorun düzeyi düşük ve yüksek olan rehber öğretmenlerin kişisel uyum ve sosyal uyum ile bunların alt ölçeklerinden elde edilen puan ortalamaları arasındaki farkların önem kontrolü bağımsız gruplara uygulanan t testi ile yapılmıştır. Mesleki sorun düzeyi düşük ve yüksek olan rehber öğretmenlerin kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amacıyla, kişisel ve sosyal uyuma ilişkin elde edilen puan ortalamaları arasındaki farkların önemli olup olmadığı iki değişkenli seçkisiz gruplar deseninde basit faktöryel varyans analizi uygulanarak belirlenmiştir. Uygulanan varyans analizi sonucunda temel ve ortak etkiler önemli bulunduğunda, bu etkilerin hangi ortalamalar arasındaki farklardan kaynaklandığını saptamak amacıyla Tukey-Kramer testi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel çözümlemeler için önemlilik düzeyi.05 olarak alınmış ve bunun üzerinde olanlar ayrıca belirtilmiştir. Araştırmada, mesleki sorun düzeyi yüksek olan rehber öğretmenlerin düşük olanlara göre kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin daha düşük olduğu görülmüştür.Rehber öğretmenlerin özlük nitelikleri ile ilgili değişkenlerden cinsiyet ve mesleki kıdeme göre, rehber öğretmenlerin kişisel uyum düzeylerinin farklılaştığı, sosyal uyum düzeylerinin ise farklılaşmadığı görülmüştür. Kadınların erkeklere, 2-4 yıl arası rehber öğretmen olarak çalışanların 5 yıldan daha fazla çalışanlara göre kişisel uyum düzeylerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte; rehber öğretmenlerin yaş, medeni durum, mezun olunan lisans programı gibi nitelikleri açısından kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin arasında önemli farklılıkların olmadığı görülmüştür. Rehber öğretmenlerin çalıştıkları okulun nitelikleri ile ilgili değişkenlerden; çalıştıkları okulun türü, okulda birlikte çalıştığı rehber öğretmen sayısı, çalıştığı okulun gündüzlü veya yatılı olmasına göre rehber öğretmenlerin kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin farklılaşmadığı bulunmuştur. Bunların yanısıra, mesleki sorun düzeyi ve okulun gündüzlü veya yatılı olması arasındaki etkileşim kişisel uyum üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açtığı görülmüştür. Mesleki sorun düzeyi düşük ve gündüzlü okulda çalışan rehber öğretmenlerin kişisel uyum düzeyleri mesleki sorun düzeyi yüksek ve yatılı okullarda çalışanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, çalışılan okuldaki öğrenci sayısı rehber öğretmenlerin kişisel uyum düzeylerini farklılaştırmazken; öğrenci sayısı çok olan büyük okullarda çalışan rehber öğretmenlerin sosyal uyum düzeylerinin, öğrenci sayısı az olan küçük okullarda çalışan rehber öğretmenlerinkine göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Rehber öğretmenlik mesleğine yönelik algı ve beklentilerle ilgili değişkenlerden; rehber öğretmenlerin mesleğin uygulanabilirlik düzeyine İlişkin algılarının, mesleğini sürdürmedeki isteklilik durumlarının ve algıladıkları iş doyumu düzeylerinin onların kişisel ve sosyal uyum düzeylerini farklılaştırmadığı bulunmuştur. Bunun yanı sıra mesleğin geleceğine ilişkin beklentileri daha iyi olacak şeklinde olan rehber öğretmenlerin sosyal uyum düzeyleri, daha kötü olacak şeklinde olanlannkinden daha yüksek bulunmakla birlikte; kişisel uyum düzeyleri arasında önemli farklılıklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study investigates whether there are differences in the personal and social adjustment levels of school counselors with different levels of job difficulties; and whether these personal and social adjustment levels vary according to personal background, the qualifications of the school they work, and the perception and expectations towards their job. The study was realized with 534 public school counselors working in 15 different provinces of Turkey thus representing the regional characteristics. The School Counselors' Job Difficulties List developed by the researcher was utilized to measure school counselors' job dificulty levels; Hacettepe Personal Inventory developed by Özgüven (1992) was administered to measure the personal and social adjustment levels and a Personal Information Form was used to collect data on personal background. The analysis of the data were realized as; for the school counselors with low and high job difficulty levels, the significance of the difference between the mean scores of personal and social adjustment was done via t test. Simple factorial variance analysis in the design of two variable random groups was utilized to measure the personal and social adjustment variables of the school counselor with low and high job difficulty levels. When the results of variance analysis revealed the fundamental and common interactions to be important, Tukey-Kramer Test was used to show the source of these interactions. The level of significance for all statistics was taken as.05. The results indicate that school counselors with higher level of job difficulty level had lower personal and social adjustment levels than those with lower job difficulty. mGender and work experience effected the personal adjustment level, however, did not effect the social adjustment level. It was also found that female counselors and the ones who had worked for 2-4 years had lower personal adjustment level compared to those of male and the ones who had worked for over 5 years. However, age, marital status and graduation did not reveal any effect. The qualification of the school worked; such as, the type of the school worked, the number of counselors worked with, whether the school is day or boarding school did not effect the personal and social adjustment levels. Another result of the research shows that because of the interaction between day school and boarding school counselors with low job difficulty level who work in day schools showed higher personal adjustment levels compared to those with high job difficulty level working in boarding schools. The number of students also had an effect on, such as the school counselors working in high student number schools had high social adjustment levels. As for the perceptions and expectations toward school counselling profession; school counselors had insignificant results concerning the application of the profession, interest in carrying on the profession and the perception of job satisfaction thus these items did not differ their personal and social adjustment levels. However, the school counselors with positive expectations on the future of the profession were higher than those with negative expectations but there was not signicant difference in between regarding personal adjustment levels. IV