Izmir ve artalanında tarımsal üretim ve ticareti 1844- 1914
Agricultural production and its trade in İzmir and its hinterland 1844- 1914
- Tez No: 356248
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜRGEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
19. yüzyılda sanayileşen Avrupa ülkeleri iktisadi örgütlenme ile ekonomilerinde büyük dönüşüm ve büyüme yaşamıştır. Bu dönüşüm ve büyümenin en önemli etkenlerinden biri tarımsal ürün talebinde görülmüştür. Bu bağlamda Batı Anadolu tarımsal üretim ve ihracı bakımından batılı ülkelerin ihtiyaçlarına cevap veren cazip bir bölge olarak, Batı Avrupa temelli dünya ekonomisinin etki alanına girmiştir. Batı Anadolu bölgesinde Avrupa'nın tarımsal ürün talebinin artmasına bağlı olarak büyük bir ekonomik büyüme ve değişim yaşamıştır. Pamuk, meyan kökü, tütün, üzüm, incir, zeytinyağı, palamut vb. bu ürünlerin başlıca
Özet (Çeviri)
A great transformation and growth in economical organization and economies of European countries industrializing in the 19th century was experienced. Demand for agriculturel product was one of the most important factors of this transformation and growth. In this context, West Anatolian as being an attractive region responding requirements of Western countries as per agriculturel production and export entered the effect area of the world economy being of Western Europe basis. A major economic growth and change were experienced in West Anatolia region depending on increasing of agriculturel product demand of Europe. Cotton, licorice, tobacco, grapes, fig, olive oil, acorn were basics of these products. New products such as potatoes began to have an important role in region agriculture. This change carried some structural and corporate activities not existing in West Anatolia before with it. A rapid development and change are in question in many subjects such as railroad, highway, construction of İzmir port, establishing of industrial plants based on the agriculture becoming commercial fast, using of modern agriculture technique and machines, public security, credit activities, struggle with diseases threatening agriculture products.Agriculture policy from the second half of 19th century to the beginning of 20th century in West Anatolia shall be emphasized in our statement, structural and corporate innovations for changing agriculturel production and structure, rapid transformation experienced in agriculture the level reached and improvements observed shall be determined.