Bölgesel ekonomide ekonometrik yöntemler:Türkiye örneği
Econometric methods in regional economics: The case of Turkey
- Tez No: 356253
- Danışmanlar: PROF. DR. A.ÖZLEM ÖNDER, DOÇ. DR. J.PAUL ELHORST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezin amacı bölgesel düzeyde üç önemli soruya cevap aranmaktır. İlk olarak Türkiye'de bölgesel yakınsamanın varlığı, ikinci olarak işsizlik ve enflasyon ödünleşmesi olarak ifade edilen philllips eğrisi ilişkisinin bölgesel düzeyde geçerliliği, üçüncü olarak Türkiye'de bölgesel iş çevrimi hareketi. Bu bağlamda ekonometride geleneksel yöntemler dışında yeni ekonometrik yöntemlerden yararlanılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde bölge kavramı incelenmiştir. Bunun yanı sıra 1980-2001 arası dönemdeki ekonomik ve sosyal gelişmelerde inceleme konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde bölgesel yakınsamanın varlığı dirençli tahmin yöntemi ile test edilmiştir. Sonuçta yakınsama sonuçlarının dirençli yöntemler uygulandıktan sonra değiştiği bulunmuştur. Ayrıca Türkiye'de 1990 sonrasında yakınsama sürecine girildiği gözlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, işsizlik ve enflasyon arasındaki ters yönlü ilişkiyi ortaya koyan Phillips Eğrisi ilişkisi bölgesel düzeyde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Phillips Eğrisi ilişkisinin geçerli olmadığı ancak mekansal ilişkinin geçerli olduğu bulunmuştur. Son bölümde ise Türkiye'de bölgesel iş çevrimi incelenmiştir. TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) ve TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) dışında bölge gelirlerinin ülke gelirleri ile aynı yönlü ilerlediği görülmektedir. Bu sonuca ilave olarak ise bölgelerin iş çevriminin birbirinden etkilendiği bulunmuştur.NAHTAR SÖZCÜKLER : Bölge Ekonomisi, Yakınsama, Dirençli Tahminci, Phillips Eğrisi, Mekansal Modeller, ĠĢ çevrimi
Özet (Çeviri)
This thesis aims to answer three quests at regional level. Firstly the existence of convergence, secondly the validity of Phillips Curve relationship, which is described as the trade-off between unemployment and inflation rate. Thirdly regional business cycle in Turkey. In this respect we used new econometric techniques besides traditional ones.In the first chapter we investigate the consept of region and economic and social developments for the time period of 1980-2001. In the second chapter the existence of regional convergence is tested with robust regression techniques. The results reveal that there is a tendency for convergency after 1990s?. In the third chapter the relationship between unemployment and inflation rate is examined. The results indicate no evidence of Phillips Curve relationship. However there are spatial interactions for Turkish Phillips Curve at regional level. In the last chapter regional business cycle is analysed. The results reveal that there are procyclical movements except for TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) and TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan). Also there are interaction effects for Turkish regional business cycles.KEYWORDS :Regional Economy, Convergence, Robust Estimator, Phillips Curve, Spatial Models, Business cycle