Habermas ve Foucault: Evrenselcilik ve öznellik üzerine bir tartışma
Habermas and Foucault: A debate on universalism and subjectivity
  1. Tez No: 356252
  2. Yazar: ÖZGÜR SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TOKER KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 747
Özet
Jürgen Habermas ve Michel Foucault'nun düşüncelerine, ?modernite-postmodernite? başlığı altında toplanan çağdaş tartışmalarda sıklıkla zıt kutuplar olarak atıfta bulunulur. Ama bu çalışmanın hedefi, Habermas ve Foucault'nun evrenselcilik ve öznellik üzerine görüşlerini karşılaştırmanın, bu iki düşünür arasında özgürleşimci bir eleştirel düşünüm pratiğinin imkânı ve sınırları hakkında verimli bir diyalog kurulabileceğini göstermektir. Bu yolda, Habermas ve Foucault'nun düşüncelerinin, evrenselcilik ve öznellik üzerine çağdaş tartışmalarda ortaya çıkan sorunlara yönelik çözüm arayışlarının, ?modernite-postmodernite? tartışmalarını karakterize eden (?evrenselcilik-tikelcilik?, ?nesnelcilik ve görececilik?, ?saf transandantalizm ve saf tarihselcilik? gibi) ikiciliklerin ötesine uzanan yönleri belirginleştirilmiştir. Böylece günümüzde eleştirel bir düşünüm pratiği kavrayışı ortaya koymanın önündeki güçlükler karşısında, birisi temelcilik-karşıtı bir evrenselciliğe ve özneler-arasıcı bir öznellik kavrayışına, diğer ise evrenselci olmayan çekişmeci bir öznellik kavrayışına yönelen Habermas ve Foucault'nun çalışmaları arasındaki farklılıkların ve gerilimlerin, bu konuda ikisi arasında kurulan bir diyalog sürecine dâhil edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Jürgen Habermas? and Michel Foucault?s thoughts are often referred to as opposing sides on contemporary debates subsumed under the heading of“modernity-postmodernity.”But the aim of this work is to show that a fruitful dialogue may be initiated between these two thinkers on the possibility and limits of a practice of an emancipating critical reflection, by comparing their views on universalism and subjectivity. To this end aspects of Habermas?s and Foucault?s thought, that reach beyond dichotomies that characterize ?modernity-postmodernity? debates (such as ?universalism vs. particularism?, ?objectivity vs. relativity?, ?pure transandantalism vs. pure historicism?) in their search for a solution to the problems that emerge in contemporary debates on universalism and subjectivity, is underlined. So in the face of the difficulties of developing a conception of a critical reflection practice today it has been realised that the differences and tensions among Habermas?s and Foucault?s works, one of which aims to an anti-foundationalist universalism and an inter-subjectivistic conception of subjectivity, and the other non-universalistic agonistic conception of subjectivity, may be included in a process of dialogue between the two on this matter.