Turkey-Iran relations after the Iranian İslamic Revolution: cooperation or rivalry
İran İslam Devriminden sonra Türkiye İran ilişkileri: İşbirliği yada rekabet
  1. Tez No: 356325
  2. Yazar: KASIM YİGİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
İran ve Türkiye, Ortadoğu'nun en zorlu yıllarında o topraklara hükmetmiş ve bölgenin hakimi olmak adına savaşmışlardır. Ancak değişen bölge şartları ve küresel sorunlar, ülkelerin Ortadoğu'da bu liderliği elde etmelerine ve kalıcı bir sistem sağlamalarına engel olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde en parlak ve huzurlu dönemlerini yaşayan Ortadoğu, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yüzyılında isyanlar, çatışmalar ve iç savaşlarla boğuşmuştur. İran'ın bölgedeki egemenliği de uzun sürmemiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra Türkiye kendisine yeni bir yol çizerken, Birinci Dünya Savaşı sonrasında, sırası ile İngiltere ve ABD İran üzerinde hakimiyet kurmaya çalışmışlardır; ancak ne İngiltere'nin ne de ABD'nin hakimiyeti İran'a istikrar getirmemiştir. İran İslam Devrimi ise hem İran'ın tarihi hem de İran ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihi için yeni bir başlangıç olmuştur. Devrim sonrasında ise İran kendi iç sorunlarına ve Irak ile olan savaşına odaklanmayı tercih ederken, Türkiye Ortadoğu'da sürecin yeniden bir parçası olmayı hedeflemiştir. 1980'ler itibari ile de iki ülke arasında tarihi anlamda ilişkilerinin yepyeni bir dönemi başlamıştır. Bugün, ilişkilerinde olumlu bir hava olmasına karşın her iki ülke de Ortadoğu'nun yeni lideri olma konusunda birbirlerine karşı güçlü olmak amacındadırlar. Anahtar kelimeler; Ortadoğu, ilişki, İran, Türkiye, liderlik
Özet (Çeviri)
Iran and Turkey had ruled and had fought for the leadership of the Middle Eastern lands during the hardest years of the region. However, changing regional conditions and global political problems had obstructed these states to get that leadership and to provide a stable system. The Middle East, which lived its brightest years during the Ottoman Empire administration, had fought against rebellions, clashes and civil wars during the last period of the Ottoman Empire. On the other hand, the hegemony of Iran had not survived long. After the decline of the Ottoman Empire, Turkey has drawn a new frame for itself and after the First World War, Britain and the US had ruled Iran; however, their hegemony could not provide stability for Iran. Iran Islamic Revolution had become a new era for Iran's history and the relations between Iran and Turkey. While Iran was trying to focus on its domestic matters and its war against Iraq, Turkey was trying to be a part of the politic process in the Middle East. After the 1980's, a very new era for the relations between the states had begun. Today, there are warm relations between two sides, the basic purpose of both states is about being more powerful against each other for the Middle Eastern politics. Keywords; the Middle East, relation, Iran, Turkey, leadership