Türkiye-İran siyasi ilişkileri (1979-2010)
Turkey-Iran relations (1979-2010)
- Tez No: 483361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
1979 yılında İran'da gerçekleşen İslam Devrimi, İran'ın iç ve dış politikasında ciddi değişiklikler meydana getirmiştir. Ayetullah Humeyni öncülüğünde gerçekleşen İran İslam Devrimi, İran'da dış politika felsefesini değiştirerek İran'ı Ortadoğu'da radikal ve devrimci bir ülke yapmıştır. İslam Devrimi'nden önce Batı Bloğu tarafında yer alan İran, devrimden sonra herhangi bir bloğun yanında yer almamıştır. İslam Devrimi gerçekleştikten sonra İran'ın ABD'nin Ortadoğu'daki müttefiki sayılan Türkiye ile ilişkilerinin nasıl olacağı merak konusu olmuştur. Nitekim Türkiye yeni İran rejimini ilk tanıyan ülkelerden biri olmuş ve bu da iki ülke ilişkilerine olumlu yansımıştır. Devrimden sonra (Humeyni Dönemi) iki ülke ilişkileri özellikle ekonomik alanda Şah döneminden daha iyi bir seviyeye gelmiştir. Buna rağmen iki ülke ilişkileri hiçbir zaman istikrarlı bir biçimde olmamış sürekli dalgalanmalar ve çatışmalar meydana gelmiştir. Bunda İran İslam Cumhuriyeti'nin Devrim sonrası politikasının payı büyüktür. Söz konusu dönemde Türkiye-İran İlişkilerini etkileyen öncelikli faktörler arasında ideolojik çatışmalar, PKK Sorunu, Orta Asya ve Kafkasya, Türkiye-İsrail İşbirliği ve özellikle 2000'li yıllarda gündeme gelen Nükleer Silahlanma Meselesi dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Islamic Revolution that took place in Iran in 1979 brought significant changes in Iran's domestic and foreign policy. Led by Ayatollah Khomeini, the Islamic Revolution of Iran changed the country's philosophy of foreign policy and made it a radical and revolutionary state in the Middle East. Iran, standing alongside the West before the Islamic Revolution, no longer stood with any block after it. Following the Islamic Revolution, Iran's relations with Turkey as an ally of the USA in the Middle East were a matter of concern. Nevertheless, Turkey became one of the first states to recognize the new Iranian regime and this contributed the relations between the two countries positively. After the revolution (Khomeini Period) the relations between the two countries, especially in the economic field, came to an even better level than the Shah period. However, these relations have never stayed stable and the two kept experiencing fluctuations and conflicts. The role of the policies of the Islamic Republic of Iran after the revolution had a large influence on this situation. The primary issues affecting Turkey-Iran relations in the period in question include ideological conflicts, the PKK problem, the Middle East and Caucasus, Turkey-Israel Cooperation and especially the issue of Nuclear Armament which became popular in 2000s.