Barbaros ve Yeni Sahra Roman çocuklarının okullaşma süreci: Ebeveyn görüşleri
The schooling of Roma children in Yeni Sahra and Barbaros neighborhoods: Parents' views
  1. Tez No: 356327
  2. Yazar: NESLİHAN KABAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF ACALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Eğitim ve Öğretim, Anthropology, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez İstanbul'un Ataşehir ilçesine bağlı Yeni Sahra ve Barbaros mahallelerinde yaşayan Roman çocukların okullaşma süreçlerini ebeveynlerinin görüşleri sunularak ve Bourdieu'nun sermaye, habitus, alan ve sembolik şiddet kavramları ile Romanların yaşam tarzlarına odaklanarak açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışma toplam üç yıllık bir alan araştırmasına ve yirmi Roman kadınla yapılan açık uçlu derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Araştırma sonucunda; -barınma kalitesi, istihdam sorunları ve ekonomik yetersizliklerin anne babaların çocuklarının okullaşma ile ilgili tutumlarında etkili olduğu, -zorunlu olan ve eğitim yardımı sağlanan ilköğretime neredeyse bütün çocukların kayıt ettirildikleri,fakat ilköğretim sonrası okula devam etme ya da etmeme kararını ,söylendiğine göre, çocukların kendilerinin verdiği, -Roman çocukların yoksulluk, düşük akademik başarım, rol model eksikliği ve serbestiyetçi bir ortamda yetişmeleri sonucunda liseye devam etmemeyi tercih ettikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the schooling processes of Roma children living in Yenisahra and Barbaros neighborhoods in Atasehir,Istanbul by way of presenting parents' views and focusing on Romas' way of living using Bourdieu's concepts of capital, habitus, field and symbolic violence. It's based on a three year fieldwork period and open-ended in depth interviews with twenty Roma women. At the end of the research it's been found that; -housing quality, employment problems, and economical setbacks affect parents' attitudes toward the schooling of their children -almost all young Romas have been registered to compulsory primary education which is encouraged with scholarships, however the decision to pursue a high school education is,as told, given by the children themselves -Roma children choose not to get a high school degree as a result of poverty, low academic achievement, lack of role models and the permissive parenting attitude.