Sensitivity analysis of distance constraints and of multifacility minimax location on tree networks
- Tez No: 7165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS TANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Serimler üzerindeki yerseçimi problemleri, amaç fonksiyonunun tanım kümesinin düzgülenmiş doğrusal bir uzayda (normed linear space) değil de özel bir metrik uzayında olduğu enküçükleme problemleri örnekleridir. Bir uzaklık kısıtı, genellikle belirtilmiş iki tesisin yerleşim noktaları arasındaki uzaklığın veya yolculuk süresinin üst sınırını belirler. Bu çalışmanın temelini, uzaklık kısıtları üzerindeki tutarlılık koşullarının duyarlılık çözümlemesindeki önemi ve kullanımı oluşturmaktadır. Göz önüne alman amaç fonksiyonları enbüyüğün enküçüklenmesi şeklindedir. Ağaç tipi serimler üzerindeki çoktesisli enküçük-enbüyük yerseçimi probleminin duyarlılık çözümlemelerinde tek değişken yaklaşımına bağlı kalınmıştır. Elde edilen sonuçların, özellikle çokdeğişkenli duyarlılık çözümlemeleri için metod geliştirme sürecinde önemli rol oynayacağı düşünülmektedir. Ayrıca bu çalışmada, alışılmış duyarlılık çözümlemesi yaklaşımının dışında, uzaklık kısıtlarının belirsizliği üzerine kavramsal bir çatı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main concern is to investigate the use of consistency conditions of distance constraints in sensitivity analysis of certain network location problems. The interest is in minimax type of objective functions. A single parametric approach is adopted in the sensitivity analysis for the m-facility minimax location problem on tree networks. Apart from the traditional sensitivity analysis approach, a conceptual framework for imprecision in distance constraints is developed. Ill