Dolarizasyonun para piyasasına etkisi
Dollarization of money market effect
- Tez No: 356415
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz ekonomilerinin en önemli problemlerinden biri para ikamesi de denen dolarizasyon konusudur. Ülkelerin kendi para politikalarını uygulama serbestîlerinden ciddi ölçüde taviz vermek zorunda kaldığı dolarizasyon, uzun vadede birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Büyük ölçüde yüksek enflasyonun yaşandığı ülkelerde gerçekleşen dolarizasyon, 1970'li yıllardan beri ekonomi alanındaki araştırmalara konu olmuştur. Bir kez gerçekleştikten sonra geri dönüşü oldukça zor olan dolarizasyonu en fazla yaşayan ülkeler Latin Amerika ülkeleridir. Türkiye'de de 1980'li yıllardan itibaren dolarizasyon görülmeye başlamış, ekonomik kriz dönemlerinde de tavan yapmıştır. Bu çalışmanın temel konusu, dolarizasyonun para politikalarına olan etkilerinin incelenmesidir. İlgili etkiler gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra Türkiye açısından da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important problem in economies of these years is dollarization which also called currency substitution. Dollarization causes many problems in long term which also causes to make a concession to the freedom for countries in implementing their own monetary policy. Dollarization, which occurs in high inflationary countries, is the subject of many researches from 1970?s. The return from dollarization is so hard and Latin America countries experienced these fact. Turkey also experienced dollarization since 1980?s and it reached to maximum point while economic crisis. The main subject of this study is the affects of dollarization to money market. These effects is researched for developed and developing countries and also Turkey