Tam dolarizasyon tartışmaları: Ekvador ekonomisi açısından bir değerlendirme (2000-2020)
Official dollarization discussions: An assessment of the Ecuador economy (2000-2020)
  1. Tez No: 739102
  2. Yazar: TUĞGEN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, tam dolarizasyonun alternatif para rejimleri içerisindeki yerini belirlemek ve Ekvador makroekonomik göstergelerinin tam dolarizasyondan nasıl etkilendiğini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma deseni tercih edilmiş, yansıtıcı ve açıklayıcı bir model benimsenmiştir. Tam dolarizasyonun Ekvador ekonomisi üzerine etkilerini incelemek için ekonomik büyüme, enflasyon, işsizlik, cari açık, reel efektif döviz kuru, dış borç ve faiz göstergelerinden istifade edilmiştir. Tam dolarizasyon sonrasında Ekvador enflasyon oranlarının ABD oranlarına yaklaştığı, faiz oranlarında keskin bir düşüşün sağlandığı ancak büyümedeki istikrarsızlığın devam ettiği belirlenmiştir. Petrol ihracatına bağımlı bir büyüme modelinde ısrar edilmesi, sürekli artırılan kamu harcamaları için dış borçlanmanın bir telafi biçimi olarak tercih edilmesi ve alınan dış borcun katma değeri yüksek alanlara tahsis edilememesi; büyümedeki istikrarsızlığın temel kaynakları olarak değerlendirilmiştir. Aynı sebeplerin cari açığın kaliteli bir şekilde sürdürülebilmesi hususunda engel oluşturduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular, yapısal reformların tam dolarizasyondaki önemine işaret etmiş ve tam dolarizasyon rejiminin makroekonomik istikrarı sağlayabilmek açısından tek başına yeterli olamayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the place of full dollarization in alternative monetary regimes and to determine how Ecuador's macroeconomic indicators are affected by full dollarization. In the study, a qualitative research design was preferred and a reflective and explanatory model was adopted. In order to examine the effects of full dollarization on the Ecuadorian economy, economic growth, inflation, unemployment, current account deficit, real effective exchange rate, foreign debt and interest indicators were used. After full dollarization, it was determined that Ecuador's inflation rates approached the US rates, a sharp decrease in interest rates was achieved, but the instability in growth continued. Insisting on a growth model dependent on oil exports, preferring external borrowing as a compensation for the ever-increasing public expenditures, and inability to allocate foreign debt to areas with high added value; considered as the main sources of instability in growth. It has been determined that the same reasons create an obstacle to maintaining the current account deficit in a high quality manner. As a result, the findings pointed to the importance of structural reforms in full dollarization and showed that full dollarization regime would not be sufficient on its own to provide macroeconomic stability.