Türkiye'de yükseköğretim'in finansmanı
Higher education funding in Turkey
  1. Tez No: 356446
  2. Yazar: MEHMET SADIK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME AYŞEGÜL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Maliye, Education and Training, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, yükseköğretim kurumlarının en büyük sorunlarından olan finansman sorununun çözümüne yönelik uygulanabilir yeni modeller tartışılmıştır. Türkiye'de yükseköğretim kurumlarının finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik, genel bütçe vergi gelirlerinden yükseköğretim kurumlarına kaynak aktarmada yeni bir finansman modeli olarak performansa dayalı yükseköğretimin finansman sisteminin uygulanabilirliği tartışılmıştır. Çalışma'da yükseköğretim hizmetleri, yükseköğretim hizmetlerinin nitelikleri, yükseköğretim hizmetlerinin sunumu ve yükseköğretim hizmetlerinin finansmanı anlatılmıştır. Seçilmiş ülke örneklerinden yararlanarak, ülkelerin yükseköğretim sistemleri ve yükseköğretim finansman yapıları hakkında bilgi verilmiştir. Türkiye'de yükseköğretim hizmetlerinin tarihsel gelişimi ve performansa dayalı finansman sistemi hakkında bilgi verilmiştir. Performansa dayalı finansman sistemi, Türkiye özelinde belli performans kriterlerine tabi tutularak uygulanabilirliği tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Finansman, Yükseköğretim, Performans, Türkiye
Özet (Çeviri)
The main topic of this dissertation is any new model that could provide a solution for the financing problem, which is one of the biggest problems of the higher education intitutions in Turkey. Moreover, the possibility of a performance based financing system which could be a new model of financing the higher education institutions by supplying those institutions sources from the state's general budget incomes were discussed. The higher education service, the quality of this service, the supply of higher education and its financing were addressed in this study. The higher education systems of selected countries and their financing mechanisms were handled, and information about the historical development of Turkish higher education system and the historical development of performance based financing system were given in this text. Finally, the feasibility of performance based financing system were discussed by using the performance criterias in Turkey. Key Words : Financing, Higher Education, Performance, Turkey