Türkiye'de yükseköğretim finansmanı
Financing of higher education in Turkey
  1. Tez No: 52895
  2. Yazar: SELDA GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAZDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yükseköğretim diğer bütün ülkelerde ve Türkiye'de talebi hızla artan buna rağmen arzı sınırlı olan bir karma maldır. Bununla beraber yükseköğretimin gerekliliği dünya' da olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlık kazanmaya devam eden bir görüş olduğuna göre gelecekte de bu artış trendinin devam edeceğini söyeleyebiliriz. Bu da yülcseköğretimin gele neksel kamu kaynaklı finansman sisteminin yetersiz kalması sonucunda alterna tif finansman sistemlerinin aranması gereğini gündeme getirmiştir. Çünki yükseköğretim ne tamamıyla kamu tarafından finanse edilmesi gereken saf kamusal mal nede tamamen bireyler tarafından fiyatı ödenmesi gereken saf özel maldır. Yükseköğretim bir karma mal olarak tanımlandığına göre alternati- if finansman yöntemleri incelenirken bireylerin sağladığı bireysel fayda da gözönüne alınmalıdır. Bu çalışmada yukarıda açıklanan durumun sonucu olarak diğer dünya ülkelerinde ve Türkiye'deki yükseköğretim finansmanı uygulamaları ve karşılaşılan darboğazlar araştırılmış ve bu darboğazların sebepleri incelenerek ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Higher education, both in the foreign countries and in Turkey, is a mixed good, the demand for higher education is increasing while its supply is decreasing. However the view of the necessity of higher education is getting popular and hence we may say that this increasing trend will continue in the future. As a result, the traditional financial system for higher education by using public resources is getting insufficient and the need for searching of alternative financial systems comes into agenda. Whereas the higher education is neither a pure public good which should be Financed by government, nor a pure private good whose price should be paid by individuals. Since the higher education is defined as a mixed good, while the alternative financial systems are searched the private benefit of the individuals should be taken into account. In this study, as a result of the above mentioned situation the applicati ons for finance of the higher education in the foreign countries and in Turkey are studied; the problems that has been faced are observed and the causes of these problems are searched.