Thermoluminescence of colourles geological quartz
Renksiz jeolojik kuvarsın termoluminesansı
  1. Tez No: 35649
  2. Yazar: VAROL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dozimetrik yaş tayininde, mineral keşfinde ve (kuvars kristalinde) nokta kusurların belirlenmesinde bir araştırma aracı olarak kullanılan kuvars termoluminesansını daha iyi anlamak gerekir. Bu tezde, farklı radyasyon ve ısısal işlemleri takiben, renksiz jeolojik kuvarsın 100 °C sıcaklıkta ortaya çıkan parıltısının ısıma, termal aktivasyon, büyüme (doz-cevap), duyarlılaşma (radyasyona karsı hassasiyetin artması) ve duyarsızlaşma (radyasyona karsı hassasiyetin azalması) eğrileri elde edilmiştir. Işınlama sıcaklığının 100 °C'deki parıltının şiddetine etkileri üzerinde çalışılmıştır. Sonuçlar“Isıtma sırasında rekabet”modeli altında tartışılmıştır. Isıtma hızı metodunu kullanarak tuzak parametreleri de hesaplanmıştır. Ayrıca radyasyona karşı hassasiyetin artmasını ve azalmasını gösteren eğrilerden elde edilen bazı yeni sonuçlar 100 °C'deki parıltıyı ortaya çıkaran tuzaklara daha derin tuzaklardan elektron transferi ihtimalini ortaya koymuştur. -v-Anahtar Sözcükler ıTermoluminesans, Kuvars.Termal Aktivasyon, Duyarlılaşma, Duyarsızlaşma, Tuzak Parametreleri, Rakjp Tuzaklar. Bilim Kodu : 2240. 06. 01 -vı-
Özet (Çeviri)
A better understanding of thermoluminescent behavior of quartz helps to become more aware of limitations and capabilities in the use of quartz thermoluminescence which is being utilized as a research tool in the dosimetric datation, mineral exploration and determination of point defects in quartz. In this thesis, the glow, thermal activation, growft, sensitization and desensitization curves of 100 °C peak in the colourless geological quartz following different irradiation and thermal treatments, and the effects of irradiation temperature on the 100 °C peak sensitivity have been studied. The results are discussed under the previously proposed model of competition-during-heating. The trap parameters are also calculated by using the heating rate method. Furthermore, some new results obtained from sensitization and desensitization effects suggest a possibility of electron transfer from deeper traps to the 100 °C peak traps. -Ill-Keywords : Thermoluminescence, Quartz, Thermal Activation, Sensiti zation, Desensitization, Trap Parameters, Competitor Traps. Science Code : 224. 06. 01 -IV-