İş sözleşmesi yapma yükümlülüğü
The obligation to make employment contract
  1. Tez No: 356496
  2. Yazar: HASAN ALİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu tezde, Türk iş hukukunda iş sözleşmesi yapma yükümlülükleri incelenmektedir. Yasal düzenlemelerimizde, işverenlere yönelik bazı iş sözleşmesi yapma yükümlülüklerine yer verilmektedir. Bu yükümlülükler, ilk kez iş sözleşmesi yapma yükümlülüğü ve yeniden iş sözleşmesi yapma yükümlülüğü olarak ikiye ayrılmaktadır. İlk kez iş sözleşmesi yapma yükümlülüğü ile işyerinde daha önce çalışmış olmayan kişilerin işe alınmasını sağlamaya yönelik olarak düzenlenen yükümlülükler ifade edilmektedir. Bu yükümlülükler, çoğu durumda sosyal nedenlere dayanmakta ve (diğer kişilerle kıyaslandığında) iş bulmakta güçlük çekebilecek (engelli, eski hükümlü ve terör mağduru) kişilere istihdam alanı yaratılmaya çalışılmaktadır. Yeniden iş sözleşmesi yapma yükümlülüğü ise, belirli nedenlerle iş sözleşmesi sona eren kişilerin eski işyerlerinde yeniden işe alınmasını anlatmaktadır. Yeniden iş sözleşmesi yapma yükümlülüklerinin öngörülmesiyle, belirli bazı nedenlerle işinden ayrılmak zorunda kalan kişilerin eski işyerlerinde yeniden işe alınması yoluyla işsiz kalmaları engellenmek istenmektedir. Çalışmamızda da, bu şekilde bir ayrım takip edilerek iş sözleşmesi yapma yükümlülükleri ayrı ayrı incelenmiştir. Ayrıca, işverenlerin eşit işlem yapma borcunun iş sözleşmesi yapma yükümlülüğü ile ilişkisi de tez konusunun elverdiği ölçüde incelenmeye çalışılmıştır. Anahtar kelimeler : iş sözleşmesi, iş sözleşmesi yapma yükümlülüğü, ilk kez iş sözleşmesi yapma yükümlülüğü, yeniden iş sözleşmesi yapma yükümlülüğü.
Özet (Çeviri)
This study investigates the obligation to make employment contract in the Turkish labor law. In the Turkish legal arrangements, there are some obligations to make employment contract for employers. These obligations are divided as“the obligation to make an employment contract for the first time”and as“the obligation to make an employment contract again”.“The obligation to make an employment contract for the first time”covers the obligations of employment to hire persons who have not worked before in the workplace. These obligations are mostly based on social causes. Compared to other people, employment area for those who may have difficulty in finding jobs (the disabled, ex-convicts and terror victims) is being tried to be opened. In addition,“the obligation to make an employment contract again”describes the recruitment of persons whose employment contracts ended due to certain reasons. By foreseeing“the obligation to make an employment contract again”, it is aimed to prevent the unemployment of the persons who had to leave their jobs due to certain reasons. In this study, the obligations of the employment contract were investigated like these divisions separately. Moreover, the relationship between the equal treatment obligation of employers and the obligation of employment contract was also investigated in this thesis. Key words : employment contract, the obligation to make employment contract, the obligation to make an employment contract for the first time, the obligation to make an employment contract again.