Görsel anlatı yapısı ve canlandırma sineması: Hayao Miyazaki sineması'nın incelenmesi
Visual storytelling structure and animated cinema: a field study on Hayao Miyazaki's works
  1. Tez No: 356514
  2. Yazar: BAHAR MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, insanın içerisine doğduğu ve içerisinde sosyalleşerek büyüdüğü kültürün, dış dünyayı, çevreyi, diğerlerini, sembolleri, görsel anlatı yapısını vb. algılamasındaki etkileri üzerine çalışılmıştır. Bu amaçla ilk önce kültürün ne olduğu ve içerisinde neler barındırdığı üzerinde kurulmuş; kültürel determinizm ve kültürel görelilik gibi, kültürün insan algısı üzerindeki etkileri inceleyen görüşlere yer verilmiştir. Daha sonra, kültürden bağımsız olarak tüm insanlığın zihninde ortak birtakım semboller olduğunu öne süren kolektif bilinçdışı kuramı açıklanmış; ayrıca da kültürün en önemli unsurlarından olan mitlerden ve bu konudaki görüşlerden bahsedilmiştir. Bu tezin alan çalışması, Japon anime yönetmeni Hayao Miyazaki'nin Ruhların Kaçışı filmi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle de, bu filmde sembolleri kullanılan Japonya'nın en yaygın inanışı Şinto aktarılmış ve filmin bu inanış bağlamında bir analizi yapılmıştır. Daha sonra ise film, Türk öğrencilere izletilmiş ve onların algılarının Şinto inanışı ile yapılan analizden ne kadar farklılaştığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of culture on how individuals perceive outer world, environment, others, symbols, visual storytelling structure etc. First, the questions considering what is culture and what culture consists of are tried by be answered. After that, theories such as cultural determinism and cultural relativity that emphasizes the effects of culture on human perception are explained. Also, the theory of collective unconscious, which suggests that all human beings, independent of culture, have common symbols on their psyche, is discussed. Besides that, due to the fact that they are one of the most important elements of culture, myths and ideas on myths are cited. The field study of this dissertation is carried out using Japanese anime director Hayao Miyazaki's famous movie Spirited Away. First, Shinto belief, whose symbols are used in this movie, is explained, and then an analysis of the movie in the context of Shinto belief is done. After that, the movie was shown to Turkish students to examine how their perception differs from that analysis.