Vergi hukukunda hata ve düzeltme
Error and correction in tax law
  1. Tez No: 356528
  2. Yazar: CENGİZHAN HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA EKMEKCİ ÇALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
Bu çalışmanın konusu, Vergi Usul Kanunu'nda yer alan vergi hataları ve bu hataların düzeltilmesi usulüdür. Yasal düzenlemelere göre vergi hataları, vergi ile ilgili hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalardır. Söz konusu hataların çözüme kavuşturulabilmesi için bunların açık ve mutlak oldukları hususunda bir tereddüdün olmaması gerekmektedir. Bu takdirde yapılan hataların idari ve yargısal aşamada çözümüne yönelik hukuki kanallar açıktır. Verginin yasallığı ilkesinin de öngördüğü şekilde temel erek, vergilendirmenin doğru değerler üzerinden yapılmasıdır. Dolayısıyla vergi hatalarının kolaylıkla ve her zaman düzeltilebilmesi mümkün olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is with regard to the tax errors and the procedure of how to correct them in this system as it is indicated in the tax procedural act. In this system, the tax errors are referred in the regulations as they are the errors either in the accounts or in the taxation. To come up with a solution regarding the aforementioned errors are said to be possible by having no shadow of doubts about their absoluteness and obviousness. According to the system, the ways to correct these errors at the administrative and judicial stage are open in this case. The system shows that the main goal is, as they set forth in the principle of legality, to make the taxation taking into account the correct values. Accordingly, to correct the tax errors at any time in a convenient way is possible in this system.