Vergi Hukukunda hatalar ve düzeltme sürecinin değerlendirilmesi
Errors in Tax Law and evaluation of amendment process
  1. Tez No: 254778
  2. Yazar: MEHMET SADIK YAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada Türk Vergi Hukukunda vergi hataları, bu hataların düzeltilmeleri, düzeltme kapsamının belirlenmesindeki özellikli durumlar ve yargı süreci incelenmiştir. Vergi hataları ve bu hataların düzeltilmesi prosedürü Vergi Usul Kanununda yer almaktadır. Vergi Usul Kanunu gümrük vergileri hariç tüm vergiler için uygulanmaktadır. Gümrük vergilerinin kendine özgü düzeltme kuralları vardır.Vergilendirme sürecinde hatta yargı aşamasında da bulunabilen söz konusu hataların belirlenmesinde hukuki uyuşmazlık ve hata ayrımları önemlidir.Düzeltme talebinin vergi idaresince reddinden sonra, yargılama aşamasında yargının uygulayacağı usul kurallarının tespitinde bir kısım sorunlar vardır. Usul kurallarının farklı kanunlarda yer almasından kaynaklanan bu sorunlar Danıştay kararları çerçevesinde tartışılmış ve çözüm önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it has been examined the tax errors, amendment of these errors, and special conditions of amendment scope in according to Turkish Tax Law. Tax errors and amendment procedure has been arranged in Tax Procedure Code. Tax Procedure Code applies to all taxes except for customs duties. Amendment procedure of custom duties have special amendment rules.Error and legal disputes is important for definition tax error that may exist the taxation process even the judicial stage.There are some problems about the choosing procedural rules by judicial authorities, after the amendment apply is rejected by tax administration. These problems that caused from different codes contain procedural rules is discussed and recommended solution according to Turkish Conseail D?Etat decisions.