Erzurum ve çevresinde yayılış gösteren Iridaceae familyasına ait bazı geofitler üzerinde morfolojik ve anatomik incelemeler
- Tez No: 356609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SABRİ ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Erzurum çevresinden toplanan Iridaceae familyasına ait geofitler üzerinde morfolojik ve anatomik araştırmalar yapılmıştır» Çalışmanın morfoloji..kısmında Iridaceae familyasına ait 3 genus ve 9 türün tayin anahtarları verilmiştir« Anatomik çalışmalarda ise geofitlerin kök, gövde, yaprak ve çiçek anatomileri mukayeseli olarak incelenmiştir* Çalışma» incelenen geofit türlerinin kök, gövde, yaprak ve çiçek anatomilerine ait şekilleri kapsamaktadır. Ayrıca bitkilerin morfolojik görünümlerine ait fotoğraflarda verilmiştir*
Özet (Çeviri)
In this study morphological and anatomical characters of the geophytes ox' the x'amily Iridaceae have been investigated. The specimens were obtained from teh vicinity of Erzurum. The keys for the determination has been arranged for 9 species and 3 genera of family Iridaceae. The anatomy of the root* stem, leave and flower of the geophytes has been comparatively examined. This study includes the anatomical figures of the roots ,stems, leaves and flowers of the geophytes examined* In addition the photographs of the morphological appearance of the plants have been given as well.