Sınıfında özel gereksinimli öğrenci olan okul öncesi öğretmenlerinin öğretmen yardımcısının rol ve sorumlulukları hakkındaki görüşleri
Opinions of teachers who have inclusion students in their classrooms about roles and responsibilities of teacher aids
- Tez No: 356619
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TEKİN İFTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eskişehir ili Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde resmi anaokullarında görev yapan sınıfında özel gereksinimli öğrenci olan ve öğretmen yardımcısı ile çalışmış okul öncesi öğretmenlerinin, öğretmen yardımcısının rol ve sorumlukları hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanarak toplanmıştır. Araştırmaya yirmi öğretmen katılmıştır. Elde edilen veriler araştırma soruları dikkate alınarak betimsel olarak analiz edilmiştir. Bulgular; araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin önemli bir kısmının, öğretmen yardımcısının çocuk gelişimi ön lisans programından mezun olması gerektiğini ve öğretmen yardımcısına özellikle tam gün sınıflarında, küçük yaş gruplarında ve özel gereksinimli öğrencinin olduğu sınıflarda ihtiyaç duyduklarını belirtir niteliktedir. Ayrıca, öğretmen yardımcısına ihtiyaç duyulan alanları; öz bakım becerileri, beslenmeye destek, sınıf temizliği ve toplanması, özel gereksinimli öğrencinin akademik ve öz bakım becerilerinde destek, tam gün sınıflarında öğretmenlerin izin saatinde sınıfın kontrolü, çocuklar tuvalete gidip gelirken kontrol, materyal dağıtımı ve gerekli durumlarda çocukların kıyafetlerini değiştirme olarak belirtmişlerdir. Öğretmen yardımcılarının işe alım sürecinde öğretmenin de fikrinin alınması ancak son kararı okul yönetiminin vermesi gerektiği özellikle belirtilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenler, öğretmen yardımcılarının kadrolu ve sosyal güvenceli olarak çalışması gerektiğini belirtmişlerdir. Ek olarak araştırma bulguları arasında öğretmen yardımcılarının sınıf içi ve sınıf dışı görevleri, etik sorumlulukları, okul personeli ile ilişkileri yer almaktadır. Araştırma bulguları ışığında veriler tartışılmış ve ileri araştırmalara ve uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate opinions of teachers who have inclusion students in their classroom in Eskisehir about the roles and responsibilities of teacher aids. Data were collected by semi-structured interview. Twenty teachers were participated into study. The data were analyzed utilizing descriptive analysis in the study. Results have shown that the majority of the teachers believe that teacher aids should be graduated at two-year level. They also thought that the main responsibilities of teacher aids should be assisting teachers who serve at whole day classes. They also believe that teacher aids should be assisting teachers who serve to younger students and inclusion students in their classrooms. Moreover, teachers of the study stated the areas that they need help from teacher aids as follows: self-care skills, feeding activities, establishing and maintaining classrooms, support to inclusion students in academic, social and self care skills, support to mainstreamed students, classroom management during off time of the teachers, supporting dressing and toileting skills of the children. Teachers also stated that their opining should be taken during hiring a teacher aid but they also stated that the school administrators should give the final decision. They also stated that teacher aids should have their social security in the system. In addition to these findings, teachers' opinions regarding the roles of teacher aids in and out of classroom, their ethical responsibilities, and relationships with other personnel in the school were explored. Based on the findings, recommendations for future research and practice are provided.