Yabancı dil olarak Almanca öğretiminde kullanılan ders kitaplarında imge çözümlemesi
Image analysis in German as a foreign language coursebooks
- Tez No: 356637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FATİH ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsan ilişkilerinde, kişilerarası iletişimde ve uluslararası ilişkilerde imgelerin rolü göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Yabancı dil eğitimi ve yabancı dilde kurulan iletişim açısından bakıldığında imgeler iletişimi olumlu ya da olumsuz yönde etkilemekte ve zaman zaman yanlış anlaşılmalara, iletişim kopukluklarına, hatta iletişim sürecinin başlamadan bitmesine neden olmaktadırlar. Yabancı dil öğretiminin temel öğelerinden olan ders kitaplarında ülke bilgisi ve kültür aktarımına yönelik içerik ile öğrencinin sahip olduğu imgeler biçimlendirilebilmektedir.“Yabancı Dil Olarak Almanca Öğretiminde Kullanılan Ders Kitaplarında İmge Çözümlemesi”başlıklı bu tez çalışmasının amacı, kültürlerarası öğrenme bağlamında ders kitaplarında sunulan Alman toplumu ve Almanya ile ilgili imgelerin, öğrencinin eğitsel gelişimine uygunluğunu araştırarak yabancı dil olarak Almanca öğretimi için kullanılacak ders kitaplarının seçimine katkıda bulunmak, bu yolla yabancı dil eğitiminde kaliteyi arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
The role of image is so great in people's relationships, interpersonal communication and international affairs that it cannot be ignored. When considered in terms of Foreign Language Education and communication in a foreign language, images affect the communication in a positive or negative way and sometimes result in misunderstandings, communications gaps and even ending communication process before it begins. In the course books, one of the main components of foreign language teaching, the images which the students have are shaped by means of content about cultural studies and culture transfer. The aim of this thesis,“Image Analysis in German as a Foreign Language Coursebooks”is to contribute to the process of choosing of the course books to be used in the teaching of German as a foreign language within the context of intercultural learning. Also, by inquiring the appropriateness of the images about Germany and the German people for learners' educational development, the aim is to enhance the quality in foreign language education.