Ankara'daki imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren orta ölçekli ihracatçı işletmelerin ihracat sürecinde karşılaştıkları sorunlar
The problems that the fri̇ms i̇n manufacturi̇ng i̇ndustry i̇n Ankara face wi̇th duri̇ng export process
  1. Tez No: 356677
  2. Yazar: ŞAHİN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın temel amacı imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, ihracat sürecindeki sorunlarını belirlemek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Böylelikle işletmelerin ihracat süreçleri kolaylaşacak ve ülke ekonomisine olan katkıları artacaktır. Aynı zamanda dış pazarlarda daha iyi rekabet edebileceklerdir. Bu araştırma da firmaların sorunlarını tespit etmek, bu sorunların çözümüne yönelik düşüncelerini belirlemek için Ankara da faaliyet gösteren yedi firmayla yüz yüze görüşülmüştür. Bu görüşmeler görüşme protokol formu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Firmaların görüşleri betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen nitel verilerden yola çıkarak işletmelerin sorunları ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Bulgular değerlendirildiğinde işletmelerin finansal destek, nitelikli iş gücü, devlet teşvik ve destekleri, ihracat sürecindeki bürokrasi alanlarında sorunları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, resmi kurumlar bu sorunların çözümüne yönelik yeni çalışmalar yapmalıdırlar. Bu yol ile firmaların ihracat hacimleri arttırabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study main aims to determine the problems of businesses in the manufacturing industry during export process and to provide solutions to these problems. Thus, the export process will facilitate and export firms' contribution to the national economy will increase . At the same time, export firms will compete better in foreign markets. Seven companies located in Ankara were interviewed to identify problems and propose solutions. This interview was conducted through interviews protocol form. The survey were analyzed using descriptive technique. Based on the data obtained from export firms, solutions have been proposed. Considering the findings, problems have been identified in the areas of financial support, qualified labor force, government incentives, subsidies and bureaucracy in the export process. According to research results, official institutions need to do further studies for the solution of this problem and this way, export volumes of firms can be increased