Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin ilköğretim müzik dersi öğretim programında yer alan müzik türlerini dinleme durumlarına ve programın müzik türü tercihleri üzerindeki etkisine ilişkin görüşleri (çankaya ilçesi örneği)
The views of 8th grade middle school students about listening to music types of music program type status and impact of preferences in elementary music curriculum program
- Tez No: 356683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma ile ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin, İlköğretim Müzik Dersi Öğretim Programı kazanımlarındaki müzik türlerini dinleme durumlarını ve programın öğrencilerin müzik türü tercihleri üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın amacına yönelik olarak ortaokul 8. sınıf kazanımlarında yer alan müzik türleri analiz edilmiş ve uygulanan anket ile öğrencilerin bu müzik türlerini dinleme durumları saptanmıştır. Anket ile elde edilen verilerin dağılımları frekans (f) ve yüzde (%) tabloları ile gösterilmiştir. İlköğretim Müzik Dersi Öğretim Programı'nın analizi sonucunda programın, müzik türleri ölçeğinde pop müzik, caz müzik, Türk halk müziği, Türk sanat müziği ve klasik batı müziği türleri üzerine yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Programda yer alan müzik türleri tespitlerine göre hazırlanmış olan anketten elde edilen verilere göre öğrencilerin büyük bir kısmı pop müziği 'tamamen' dinlerken; caz müziğini, Türk halk müziğini, Türk sanat müziğini ve klasik Batı müziğini 'hiç' dinlemediklerini belirtmişlerdir. Her düzeyde pop, caz, Türk halk müziği, Türk sanat müziği, klasik batı müziği ve diğer müzik türlerini dinleyen öğrenciler, dinledikleri müzik türlerini tercih ederken çoğunlukla müzik derslerinden etkilenmeyip medya araçlarından etkilendiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to identify Elementary Music Curriculum genres of music listening situations in the achievements of the students of the program and its impact on the music genre preferences in Turkish Education system's Student who continue to 8th grade middle school. For the purposes of this study, Middle School's 8th grade gains of music education were analyzed in the music genre. The questionnaires administered to listen to this music genre status of the students have been identified. Some data were obtained from survey work. The obtained results are expressed in percentage (%) and frequency (f) tables. Elementary Music Curriculum in the analysis of results, Some types of music has been found to be more intense.Finding the type of music are : pop music, jazz music, Turkish folk music, Turkish classical music and classical music. According to the data obtained from surveys for ınvolved in the program from a questionnaire to identify the type of music, A large part of pop music students 'completely' is listening. Students of jazz music, Turkish folk music, Turkish classical music and western classical music is never listen. Each level of pop, jazz, Turkish folk music, Turkish classical music, classical music and other genres of music to listen to students,who choose the types of music they're listening to music while mostly affected, of course, are influenced by media.