Kendini izleme stratejisinin zihin engelli öğrencilerin matematik dersinde toplama işlemini yapma performansına etkisi
The effect of self-monitoring strategy in maths classes over the performance of addition for students with mental reterdation
  1. Tez No: 356692
  2. Yazar: GÖKHAN ALKOYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇIĞIL ESİRGEMEZ AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihin engelli öğrencilerin matematik dersinde toplama işlemlerini yapma performanslarının artırılmasında; dikkat süresini, işlemlerdeki doğruluk yüzdesini ve işlemlerin yapılma hız yüzdesini artırmada kendini izleme stratejisinin etkisini incelemektir. Bu araştırmanın denek grubunu Ankara ilinde Eğitim Uygulama okulunun ikinci kademesinde öğrenim görmekte olan üç zihin engelli öğrenci oluşturmaktadır. Denekler 6. 7. ve 8. sınıfa gitmektedir. Deneklerin tümü ile matematik dersinde toplama işlemi ile ilgili amaçlar çalışılmıştır. Araştırma, tek denekli deneysel desenlerden, denekler arası çoklu yoklama deseni uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları kendini izleme stratejisinin kullanımının üç öğrencinin de matematik dersinde akademik başarılarını; dikkatini sürdürme davranışlarını, işlemlerdeki doğruluk yüzdesini ve işlemleri yapma hızı yüzdesini artırdığını göstermiştir. Araştırmanın bulguları deneklerin matematik dersinde akademik başarılarının uygulamadan 15 gün sonra da korunduğunu ve sınıf öğretmenlerinin varlığında da gerçekleştirildiğini göstermiştir. Araştırmaya katılan deneklerin sınıf öğretmenleri kendini izleme stratejisinin uygulanmasından memnun olduklarını ve uygulanabilir, işlevsel bir yöntem olduğunu dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of self monitoring strategy on the students with mental disability in maths class in increasing attention span, accuracy percentage of operations and rate of operations percentage. The subject group of the study includes three students with mental disabilities from the Secondary School of Education Implementation in Ankara. The targets of addition in maths class were studied with all the subjects. The study was realized by the application of a multiple probe design across subjects which is among experimental designs with one subject. The findings of the study indicated that the use of self monitoring strategy increased the academic achievement of the three student's maintaining attention behaviour, the accuracy percentage of operations and the rate of operations percentage in maths class. The findings of the study indicated that the academic achievement of the subjects were preserved 15 days after the application and realized in presence of the classroom teachers as well. The classroom teachers of the subjects participated to the study, stated that they were pleased with the application of self monitoring strategy and added that it was an applicable and a functional method.