İlköğretim 3.sınıf hayat bilgisi dersinde 'sorumluluk' değerinin proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile öğretiminin akademik başarı ve tutuma etkisi
The effect of teaching the value of 'responsibility' with project-based learning approach to primary school 3rd grade students in life science course, on academic achievement and attitude
- Tez No: 356718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Araştırmada“İlköğretim 3.sınıf hayat bilgisi dersinde ”sorumluluk“ değerinin proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile öğretiminin akademik başarı ve tutuma etkisi tespit edilmiş ve öğrencilerin sorumluluk değerine ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Araştırmada, proje tabanlı sorumluluk değer öğretiminin uygulandığı deney grubu ile uygulanmadığı kontrol grubunun tutumları ve akademik başarıları arasındaki farkı ortaya koymak amacıyla, ön test-son test kontrol gruplu gerçek deneme modeli kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, bağımsız t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Öğrencilerin proje tabanlı öğretim ve sorumluluk değer eğitimine ilişkin görüş ve düşüncelerini belirlemek amacıyla ”görüşme“ tekniğinden faydalanılmış, toplanan nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013–2014 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, Isparta il merkezinde yer alan Kamile Gürkan İlk Okulu'nda öğrenim görmekte olan 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubu 16 (3/B), kontrol grubu ise 17 (3/A) öğrenci olmak üzere toplam 33 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veriler, nicel ve nitel araştırma tekniklerine uygun olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi, öğrenci tanıma ve görüşme formu, izin alınarak kullanılan sorumluluk tutum ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin başlangıç seviyelerini ölçmek amacıyla bir ”başarı testi“, öğrencileri tanımak amacıyla ”öğrenci tanıma formu“, öğrencilerin tutumlarını belirlemek amacıyla bir ”sorumluluk tutum ölçeği“ ve sorumluluk değer eğitimi ve proje tabanlı öğretim hakkında öğrencilerin görüşlerini tespit etmek amacıyla bir ”görüşme formu" geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda; Proje tabanlı sorumluluk değer öğretimin yapıldığı deney grubundaki öğrencilerin hem başarılarının arttığı hem de öz bakım ve görev bilinci anlamında tutum puanlarının yükseldiği görülmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin deney öncesi ve deney sonrası sorumluluk değeri tutum puanları, cinsiyete ve ailelerinin gelir durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Proje tabanlı sorumluluk değer eğitiminin öğretim süreci ve sürece ilişkin bulguları incelendiğinde; süreci somutlaştırdığı, anlamlı ve kalıcı öğrenmeleri sağladığı, öğrenciler üzerinde etkili olduğu ve eğitim sürecini zevkli bir hale getirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teaching the value of“responsibility”with project-based learning approach to Primary School 3rd grade students in Life Science Course on academic achievement and attitude was identified and students' opinions about values of responsibility were pointed out. In this study, the real test model with pre-test and post-test control group was used in order to determine the difference of academic achievement between experimental group, on which project-based value of responsibility teaching was applied and attitudes of control group, on which project-based value of responsibility teaching was not applied. In the analysis of quantitative data, arithmetic mean, standard deviation, frequency, independent t test and Mann Whitney U test were used.For the purpose of specify students' opinions and thoughts about project-based teaching and value of responsibility education“Interview”technique was utilized and descriptive analysis approaches were used in the analysis of the date collected. The study group of the research consists of 3rd grade students of Kamile Gürkan Primary School in the Academic Year of 2013-2014 in Isparta. There are totally 33 students including 16 (3/B) students of test group and 17 (3/A) students of control group. The data of this study were gathered through achievement tests developed by researcher in accordance with quantitative and qualitative research techniques, student identification and interview form, and responsibility attitude scale used with permission. Within this scope, an“achievement test”in order to evaluate students' entry level, a“student identification form”to have information about students, a“responsibility attitude scale”to identify students' attitude and an“interview form”to identify students' opinions about responsibility value education were developed. As a result of this study, it can be easily understood that test group students, who were applied project-based responsibility value education, not only increased their success but they also increased attitude scores in terms of self-care and call of duty. The experiment and control group students' pre - test and post-test value of responsibility attitude scores didn't show any significant difference in terms of gender and family income. When we examined the process of teaching project-based responsibility value education and findings related to the process, we observed that this education and findings embody the process, provide meaningful and permanent learning, to be effective on students and make he process enjoyable.