Sanat felsefesi eğitiminde bir model olarak İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun sanat görüşü
Artistic point of view of İsmayil Hakkı Baltacıoğlu as a model in philosophy of art education
- Tez No: 356724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun sanat, sanat eğitimi ve sanat felsefesine bakış açısı incelenmektedir. Sanat eğitimi ve felsefesi konusundaki fikirlerinin düşünce tarihindeki yeri ve orjinalitesi değerlendirilmektedir. Baltacıoğlu'nun sanat felsefesi eğitimindeki yerinin tespit edilebilmesi için felsefe tarihindeki belli başlı sanat felsefesi görüşleri ele alınmıştır.Sanat kuramları, sanat eğitimi kuramları ve sanat eğitiminin sorunları irdelenmiştir. Ayrıca modern ve postmodern sanat anlayışları da incelenmiştir. Bütün bu görüşlerle beraber Baltacıoğlu'nun günümüz sanat eğitimi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Eğitim sistemi içinde sanatın, felsefenin, sanat eğitimi ve sanat felsefesi eğitiminin yeri, toplumsal değerleri, eğitimle bağlantısı irdelenerek, Baltacıoğlu'nun görüşlerinin bugün adına taşıdığı anlam değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the views of Ismayıl Hakkı Baltacıoglu on art, art education, and philosophy of art have been analyzed. The originality of his ideas on art education and philosophy of art, as well as their role in history of thought, has been assessed. Some basic philosophical views in history of philosophy have been dealt with in order to determine the value (i.e. place) of Baltacıoglu in philosophy of art education. Art theories, art education theories, and the problems regarding art education have also been analyzed. Furthermore, modern and postmodern understandings of art have been addressed. Along with all these views, the analysis of Baltacıoglu in terms of contemporary art education has been carried out. The meaning of Baltacıoglu's views for today's world has been assessed by dealing with the role of art, philosophy, art education, and philosophy of art education within the education system and their social values, together with their association with education.