Ortaokul 5. sınıf fen ve teknoloji dersi 'vitaminler' konusunun 'rap ile öğretim'ine ilişkin deneysel bir çalışma
An experimental study on teaching vitamines with rap song in 5th grade science and technology class in secondary schools
  1. Tez No: 356723
  2. Yazar: AYŞENUR ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi“vitaminler”adlı konunun“rap ile öğretim”ine ilişkin deneysel bir çalışmadır. Araştırma Ankara ili Keçiören ilçesi Hun Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, deney grubunda 45 öğrenci, kontrol grubunda ise 49 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel bir desen kullanılmıştır.“Vitaminler”konusu deney grubundaki öğrencilere rap ile öğretim yoluyla uygulanmış, kontrol grubundaki öğrencilere ise geleneksel öğretim yoluyla uygulanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS istatistik paket programından faydalanılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubundan alınan öntest ve sontest ölçümleri için betimsel istatistikler ve deney-kontrol grubunun puanları arasındaki farkın anlamlılığının test edilmesi için t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda yapılan ölçümlerde 5. sınıf öğrencilerinin başlangıç düzeyleri aynı olmasına karşılık deney grubu öğrencilerinin kontrol grubundaki öğrencilere göre başarılarının daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is an experimental study about teaching vitamines with rap song in 5th grade scince class . This research is conducted with 5 th grade students of Ankara Keçiören Hun Ortaokulu. The sample of the study consists of 45 students in experimental group and 49 students in control grup. Pretest-posttest design is used in this study. The subject of vitamins is applied to students in experimental group with rap and to the students in control group with traditional way of teaching. SPSS statistics package programme is used while analysing the data. T –test is used for descriptive statistics of pretest and posttest measurments of experimental and control group and to test relevance of the difference of the points of experimental and control group. According to the measurements ,it is concluded that level of those in the experimental group is higher than the level of those in control group altough the preliminary level of all 5 th grade students is the same.