Optical emission study of gaseus discharges in (N2+X) binary gas mixtures (X=Ar,CO2;O2,Cf2,CF3,SF6,CCl4;CHCL3,CH2CL.)
(N2+X) ikili gaz karışımlarındaki elektriksel gaz boşalımlarının optik emisyon çalışması
  1. Tez No: 35674
  2. Yazar: VEYSEL ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
öz (N2+X) İKÎLİ GAZ KARIŞIMLARINDAKÎ ELEKTRİKSEL GAZ BOŞALIMLARININ OPTÎK EMİSYON ÇALIŞMASI (X = Ar, C02, 02, CF2C12, CF3H, SF6, CC14, CHC13> CH2C12) ZENGİN, Veysel Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez yöneticisi : Doç. Dr. Ali GÖKMEN Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şefik Süzer Temmuz, 1994, 117 sayfa N2 + Ar, C02, 02, CF2C12, CF3H, SF6, CC14, CHC13 ve CH2C12 gaz karışımlannın optik emisyonun, ve bunun karışımın toplam basıncı, uygulanan yüksek gerilim ve gerilimin polaritesine bağımlılıkları incelenmiştir. Gözlenen spektrumlar belirgin bir polarite bağımlılığı göstermektedir, öyle ki, N2+ iyonu, azot ile Ar, C02 ve 02 içeren ikili karışımlarda eksi polaritede daha fazla optik emisyon yapmaktadır. Bu eğilim flor ve klor içeren moleküllerden oluşan diğer ikili azot karışımlarında tersine dönmektedir ve N2+ iyonu bu kez, artı polaritede daha fazla optik emisyon yapmaktadır. Plasma elektronlarının ortalama enerjileri N2+ iyonun (0-1) ile N2 nötral türünün (1-5) optik emisyon hatlarının şiddetinin oranı ile yorumlanmıştır. Karışımların bu noktada ikinci bileşenin (azot olmayan) kimyasal yapısısna bağlı olarak iki gruba ayrıldıkları gözlenmiştir. Ar, C02 ve 02 içeren ikili azot karışımların daha yüksek, diğer ikili azot veflor-klor içeren gaz karışımlarının ise düşük enerjili elektronlar içeren plasma oluşturduk ları saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Optik Emisyon, Gaz Deşarjları, Azot İyonu Optik Emisyonu, Artış Faktörü, Ortalama Elektron Kinetik Enerjisi Belirlenmesi. Anabilim Dalı Sayısal Kodu : 405-04-01 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTICAL EMISSION STUDY OF GASEOUS DISCHARGES IN (N2+X) BINARY GAS MIXTURES (X = At, C02, 02, CF2C12, CF3H, SF6, CC14, CHC13, CH2C12) ZENGİN, Veysel Ph.D. in Chemistry Supervisor : Assoc.Prof. Dr. Ali GÖKMEN Co-supervisor : Prof. Dr. Şefik Süzer July, 1994, 117 pages Optical emission from the discharges of binary mixtures of N2 with Ar, C02, 02, CF2C12, CF3H, SF6, CCI4, CHCI3 and CH2C12 are analyzed in terms of pressure, voltage and polarity of the applied voltage. Observed spectra show strong polarity dependence, such that, the N2+ ion optical emission is favored at negative polarity for mixtures containing Ar, C02, 02 as the second component and, this trend reverses in the other mixtures with fluorine-chlorine containing gases where N2+ ion emits more intensely at positive polarities. The N2+ ion optical emission line (0-1) to N2 (1-5) line intensity ratio is used to interpret the mean energy of the plasma electrons. The mixtures are observed to form two mgroups in terms of the chemical nature of the second components (i.e. other than N2). The mixture containing electron attaching gases such as CF2C12> CF3H, SF6, CC14, CHCI3 and CH2CI2 form a plasmas with a much smaller electron mean energy and the mixtures containing Ar, CO2, 02 as the second component form a plasmas with a larger electron mean energy. Keywords : Optical Emission, Gaseous Discharges, Nitrogen Ion Optical Emission, Enhancement Factor, Mean Electron Energy Interpretation. Science Code : 405-04-01 IV