MCF-7 meme kanseri hücrelerine muamele edilecek soğuk plazma sisteminin tasarlanması
Design of cold plasma system to be treated to MCF-7 breast cancer cells
- Tez No: 521860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Tıbbi Biyoloji, Physics and Physics Engineering, Medical Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında meme kanseri hücrelerine uygulamada kullanılabilecek bir atmosferik basınç soğuk plazma kalem sistemi tasarlanmış ve plazma optik emisyon spektroskopisi yöntemiyle incelenmiştir. Başka bir deyişle, hücresel çalışmaya geçmeden önce kullanılabilecek sistemin tasarlanması amaçlanmıştır. Atmosferik basınçta, argon ve helyum gazlarının, 1-5 L/dk farklı akış hızlarında, plazma kalem sistemi kullanılarak deşarjları elde edildi. Bu amaçla 1-2 mm iç çapa sahip seramik ve cam tüpler kullanıldı. Deşarj için kHz ve darbeli doğru akım güç kaynakları kullanıldı. Elde edilen plazmalar optik emisyon spektrumlarıyla (OES) ile analiz edildi. 3 cm'ye kadar ulaşabilen helyum ve 2 cm'ye kadar ulaşabilen argon plazmalar üretildi. Hücre çalışmalarında önemli olan (309 nm) OH ve (282,9 nm) NO radikalleri OES lerden tespit edildi. Bu reaktif türelere ait dalga boyu şiddetleri karşılaştırıldığında, 3 L/dk ve üstü akış hızlarının kanser hücrelerine uygulama için daha etkili olacağı görüldü. Ayrıca çalıştırılan plazma kalem sisteminde, aynı güç kaynağıyla ( 7 kV, 50 kHz) elde edilen helyum plazmanın üretebildiği reaktif türler bakımından argon plazmadan daha etkili bir tedavi sunacağı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an atmospheric pressure cold plasma pencil system which can be used for breast cancer cells was designed and plasma examined by optical emission spectroscopy. In other words, it is intended to design a system that can be used before going to cellular work. At atmospheric pressure, discharges of argon and helium gases were obtained using the plasma pen system at different flow rates of 1-5 L / min. Ceramic and glass tubes with an inner diameter of 1-2 mm were used for this purpose. For discharge, kHz and pulsed direct current power supplies were used. The resulting plasmas were analyzed by optical emission spectra (OES). Helium reaching up to 3 cm and argon plasmas reaching up to 2 cm were produced. The OH radicals (309 nm) and (282,9 nm) NO radicals which were important in cell studies were detected from OES. When the wavelength intensities of these reactive species were compared, it was observed that flow rates of 3 L / min and above were more effective for application to cancer cells. It was also found that in the operated plasma pencil system, the helium plasma obtained with the same power source (7 kV, 50 kHz) would provide a more effective treatment than the argon plasma for the reactive species produced by the plasma.