Computer analysis of multistorey building structures
Çok katlı betonarme yapıların bilgisayarla analizi
  1. Tez No: 35682
  2. Yazar: NAMIK KEMAL ÖZTORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÇITIPITOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
oz ÇOK KATLI BETONARME YAPILARIN BİLGİSAYARLA ANALİZİ ÖZTORUN, Namık Kemal Doktora Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. ÇITIPITIOĞLU, Ergin Eylül, 1994, 255 sayfa Bu çalışmanın amacı tünel kalıp kullanılarak yapılan perde duvarlı betonarme binaların elastik analizinde yaygın olarak kullanılan varsayımların ve basitleştirme yöntemlerinin geçerliliğini araştırmak ve geçerli oldukları sınırlan belirlemektir. Mevcut çalışmada, çok katlı, açık ve/veya kapalı kesite sahip delikli perde duvarların yanısıra plak döşeme v.s. gibi konvansiyonal yapı elemanlarından oluşan betonarme binaların bilgisayarla analizi için üç boyutlu bir sonlu elemanlar tekniği geliştirilmiştir. Kullanılan sonlu plak elemanları perde duvar ve döşeme gibi yapı elemanlarının membran ve eğilme etkilerini gözönüne almaktadır. Çok katlı yapılarınanalizinde kullanılan, analizi basitleştirici varsayımların geçerliliğini ve sınırlarını araştırmak amacıyla geliştirilmiş olan sonlu elemanlar tekniği kullanılarak oldukça hassas lineer elastik analiz sonuçlan verebilen bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programın formülasyonunda 3. derece polinomlann kullanıldığı dört noktalı ve her noktasmda altı serbestliği olan, toplam 24 bilinmeyenli özel bir sonlu eleman kullamlmıştır. Aşağıdaki parametrelerin etkisi ve sınırlan araştırılmıştır: 1-) Döşeme rijitliği, 2-) Açık ve/veya kapalı kesitlerden oluşan delikli perdelerin varlığı, 3-) Zemin rijitliği. Anahtar Kelimeler : Perde Duvar,Tünel Kalıp, Sonlu Elemanlar Yöntemi, Elastik-Analiz Bilim Dalı Sayısal Kodu : 620-01-00. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER ANALYSIS OF MULTI-STOREY BUILDING STRUCTURES Namık Kemal ÖZTORUN Ph.D. in Civil Engineering Supervisor : ProiDr. Ergin CnTPITIOGLU September, 1994, 256 pages The purpose of this study is to establish bounds for the validity of the assumptions and simplifications commonly made in the elastic analysis of multi-storey building structures with shear walls built by using tunnel forms. In the present study a three dimensional finite element computer analysis technique is developed for the analysis of multi-storey building structures made of pierced shear walls of open and/or closed cross-sections and flat plates. Plate finite elements are considered to represent the membrane and, when needed, the bending behaviour of the shear wall and floor components. A computer program inbased on the finite element technique is developed and used to obtain accurate solutions to determine the bounds of the simplifying assumptions commonly made for the linear elastic analysis of multi-storey building structures. The program is capable of performing structural analysis by using conventional simplified models of multi- storey structures and of allowing the verification of the bounds set for the assumptions. A special four node finite element with 24 degrees of freedom, six at each node, is formulated with cubic polynomials to be used in the developed computer program. The effect of the following parameters and their bounds are investigated: 1-) Rigidity of the floor, 2-) Presence of pierced shear walls of open and/or closed cross- sections, 3-) Rigidity of the soil. Key words : Shear-wall, Tunnel Form, Finite Element Method, Elastic Analysis Science Code : 620-01-00. IV