Beden eğitimi öğretmenlerinin,kurumlarında yaşadığı mobbing etkilerin örgütsel bağlılığına etkileri
Physical education teachers, the effect of organizational commitment of institutions impact on her mobbing
- Tez No: 356863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Mobbing davranışı, son yıllarda üzerinde yoğun olarak çalışılmasına rağmen, özellikle işyerleri için yeni bir kavram değildir. Örgüt içinde verimi azaltarak motivasyonu düşüren ve giderek çözülmelere neden olan bu davranış durumu, bireylerin hem ruhsal hem de fiziksel olarak büyük zararlar görmesine neden olmaktadır. Mobbing davranışlarının önlenmesine yönelik, örgütlerin ve yöneticilerin üzerine düşen sorumluluk olduğu gibi toplumun da bu yönde bilinçlendirilmesi üzerinde önemle durulan bir konudur. Bu araştırmadaki amaç, beden eğitimi öğretmenlerinin kurumlarında yaşadıkları mobbing etkilerinin örgütsel bağlılığa ne derece etki ettiğini incelemektir. Araştırmada literatür tarama yöntemi kullanılmış, veri toplama aracı olarak da anket tekniğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing behavior, have been studied in recent years, in spite of an intensive, especially for businesses is not a new concept. Within the organization and reduce yield by reducingthe motivation for this behavior is increasingly dissolutions condition that causes an individual to see both spiritually and physically cause great harm. For the prevention of mobbing behavior, as well as responsibility on organizations and managers on the importance of awareness in this direction is a matter of society. Purpose ofthis research, physical education teachers that institutions influence how their organizational commitment to examine the effects of mobbing. Used in the study, the literature review, the survey method was used for data collection.