Integrated, pattern-oriented behavior analysis and testing software (BATS) for system dynamics models
Sistem dinamiği modelleri için entegre, örüntü-odaklı davranış analizi ve testi yazılımı (BATS)
  1. Tez No: 356935
  2. Yazar: CAN SÜCÜLLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sistem dinamiği yönteminde, model davranışlarının analizi temelde örüntü eksenli yapılmaktadır. Model çıktılarının örüntü eksenli değerlendirilmesinde, davranışın genel biçimi (ör.\ artışı takip eden azalma, S-biçimli büyüme, salınımlar) ve belirli örüntü özellikleri (ör.\ bükülme noktaları, karar seviyesi, dönemler, genlikler) karesel yanılgı toplamı gibi noktasal bazlı benzerlik ölçütlerinden daha çok önem arz etmektedir. Bu özel durumu ele alan bir takım çıktı analiz araçları önceden geliştirilmiştir, fakat bu araç ve yöntemlerin dağınık ve kullanılabilirliklerinin düşük oldukları tespit edilmektedir. Bu çalışmada yeni bir analiz ortamı önerilmekte ve bu ortam tek başına bir yazılım olarak bütünleştirilmektedir. Bu yazılım, Davranış Analizi ve Testi Yazılımı (BATS), bir davranış örüntüsü sınıflandırma algoritması ve kararlı durum davranışlarının analizi için seçilmiş bir grup istatistiksel yöntemleri bütünleştirmektedir. Mevcut algoritma ve yöntemleri kullanarak dinamik örüntülerin karşılaştırılmasına imkan tanımanın yanında, BATS kullanıcının otomatik hipotez testi, davranış uzayı keşfi ve hassasiyet analizi yapmasına imkan veren düzenli süreçler içermektedir. Mevcut durumunda BATS sistem dinamiği modelleme yazılımlarıyla (ör.\ Vensim) ve yaygın veri kaynaklarıyla sorunsuz bir şekilde iletişim kurabilmektedir. Ayrıca bu tezde, BATS'ın modelleme sürecinde karşılaşılan dolaylı yapısal testlerle model geçerliliğinin sınaması, davranış testleri, davranış hassasiyet analizi, model kalibrasyonu, politika analizi ve tasarımı aşamalarında modellemeci ve/veya araştırmacıya nasıl yardımcı olabileceği açıklayıcı örneklerle gösterilmektedir. Örüntü odaklı içeriği, kullanıcı dostu arayüzü, veri kaynaklarıyla iletişim ve otomatik analiz yapma olanakları dikkate alındığında BATS, sistem dinamiği yönteminin analiz setine önemli bir katkı olarak öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Analysis of model behavior is mainly conducted in a pattern-based manner in system dynamics (SD) methodology. In pattern-based evaluation of model outputs, similarity of the overall behavior pattern (e.g. growth-and-decline, S-shaped growth, oscillations) and of specific pattern characteristics (e.g. inflection points, stabilization level, periods, amplitudes) are more important than point-by-point similarity measures such as sum of squared errors. Although some output analysis tools that address this special pattern focus are available, these tools and methods lack usability and are fragmented. In this study, a new analysis environment is proposed, and this environment is developed into an integrated standalone software. This software, namely Behavior Analysis and Testing Software (BATS), integrates a behavior pattern classification algorithm and a selection of statistical methods for analysis of steady-state behavior patterns. Apart from enabling comparison of dynamical patterns with these algorithms and methods, BATS includes structured processes that enable the user to conduct automated hypothesis testing, behavior space exploration, and sensitivity analysis. In its current state, BATS can seamlessly communicate with SD modeling software (e.g. Vensim) as well as other common data sources. The thesis also provides illustrative examples of how BATS can assist the modeler and/or analyst in various tasks in several stages of modeling; model credibility by indirect structure testing, output evaluation by behavior pattern tests, behavior sensitivity analysis, model calibration, policy analysis and design. Considering its pattern focus, user-friendly interface, communication capabilities with data sources, and automation capabilities, BATS can be an important contribution to the analysis toolset of SD methodology.