Social influences on trip mode-choices in non-daily trips
Günlük olmayan türel seçim modellerinde sosyal etkiler
  1. Tez No: 356945
  2. Yazar: DÜNYA YAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Klasik türel seçim modelleri bireyleri 100% mantıklı, başkalarının seçimlerinden etkilenmeyen ve faydasını enbüyültmeye çalışan varlıklar olur görür. Davranışsal ekonomi bu varsayımları gevşeterek, seçimlerimizi etkileyen diğer ölçülmesi nispeten zor faktörleri açığa çıkarmayı hedefler. Bu tezde, bireylerin günlük olmayan bir yolculuğa çıkarken seçecekleri ulaşım şeklinin, başkalarının seçimleriyle değişip değişmediği incelenmiştir. Hipotezi test etmek için bir bilgi kaskatı deneyi dizayn edilmiştir. 18-30 yaş aralığındaki 243 kişiye deney internet aracılığıyla ulaştırılıp, deneklerden üç farklı günlük olmayan yolculuk senaryosu için, üç farklı ulaşım şeklinden bir tanesini seçmeleri istenmiştir. Elde edilen data logit modelle kalibre edilmiştir. Buna gore, bireylerin seçim yaparken başkalarının seçimlerinden etkilendiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca kadınların başkalarının seçimlerinden daha fazla etkilendiği gözlemlenmiştir. Şaşırtıcı olarak, akıllı telefon kullanmayan bireylerin büyük çoğunlukla başkalarının seçimlerinden etkilendikleri, kısıtlı olmak kaydıyla da yolculuğun ücreti ve yolculuk süresinin güvenirliği faktörlerinden etkilendikleri tespit edilmiştir. Buna karşın akıllı telefon kullananların yolculuğu etkileyen her faktöre dikkat ettikleri gözlenmiştir. Araç içerisinde geçen sürenin değeri 19.997 TL/saat, yürüme ve bekleme sırasında geçen sürenin değeri 20.314 TL/saat olarak hesaplanmıştır. Bu değerler daha önce İstanbul, Mersin ve Kocaeli?nde yapılan çalışmalarla örtüşmektedirler.
Özet (Çeviri)
Classical choice models in transportation assume that individuals are 100% rational and indifferent to choices of other individuals. Behavioral economics try to relax these assumptions and try to uncover the unobserved factors which affect the decision-making process of individuals. In this study, social influences on trip mode choices in non-daily trips are focused in order to reveal if there is any significant peer influence on decision-makers while choosing a mean of transport. An information cascade experiment is designed to test the hypothesis. 243 people between 18 years old and 30 years old were reached through an Internet survey and they were asked to choose a mode among three alternatives for each three different non-daily trip scenarios. A conditional logit model is calibrated using the data and it is shown that individuals are affected by their peers? choices in the non-daily trip mode choice context. It is also found that females are more affected from their peers than males. Interestingly, a significant difference in the model is found between the subjects who have smartphones and the ones who have not. Subjects without a smartphone only consider their peers? choices and the factors cost and travel time reliability to some extent while choosing a mode of transportation. On the other hand, smartphone users consider every aspect of the trip. Value of time in a vehicle and value of time spend in walking and waiting is calculated as 19.917 TL/hr and 20.314 TL/hr respectively and it is observed that they are in the reasonable limits when they are compared with the previous value of time studies in Turkey.