Analytical modeling of squat walls with shear-controlled responses
Baskın kesme davranışı gösteren bodur perde duvarların analitik modellenmesi
- Tez No: 356946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, önerilen yeni sonlu elemanlar metodolojisi ile doğrusal olmayan kesme deformasyonları etkisindeki, en-boy oranı 1.0 ve daha küçük olan bodur duvarların histeretik yanal yükleme koşulları altında modellenmesini içermektedir. Modelin formülasyonuna dahil edilen davranış karakteristikleri, sabit çatlama açısı modelline dayandırılmaktadır. Betondaki agrega kenetlenme etkisinin ve çatlakların iki kenarı arasında kesme gerilmesi aktarma mekanizmasını teşkil eden donatı üzerindeki dowel etkisinin daha iyi ifade edilmesi için panel modelinin formülasyonunda iyileştirmeler yapılmıştır. Agrega kenetlenme etkisinin ve dowel etkisinin, model sonuçları üzerindeki etkisinin anlaşılabilmesi amacıyla duyarlılık analizleri yapılmıştır. Deneysel çalışmada yer alan on bir adet bodur duvar numunesinin kalibrasyonu yapılmıştır. Bununla birlikte model öngörüleri, deneysel olarak ölçümlenen yanal yük-yer değiştirme tepkileri ile mukayese edilmiştir. Bu mukayeseler göstermiştir ki numunelerin yanal rijitliklerinin, yanal yük kapasitelerinin ve sünek davranışlarının tahmininde makul sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, dowel etkisini içeren yeni model formülasyonunun yüksek yer değiştirme değerlerindeki yanal yük değerlerinin, yükleme-boşaltma döngülerinin ve dayanımdaki azalmanın modellenmesine olumlu katkı sağlandığı görülmüştür. Bu çalışmada önerilen modelin, tersinir tekrarlanır yükler altında kesme kontrollü kısa duvar davranışının öngörülmesi için uygun olduğuna kanaat getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new finite element modeling methodology is implemented for simulating the in-plane hysteretic lateral load behavior of squat walls with aspect ratios not larger than 1.0, the response of which is governed by nonlinear shear deformations. The behavioral characteristics of the constitutive panel elements incorporated in the model formulation are based on a fixed crack angle modeling approach. Improvements are made on the constitutive panel model formulation, for better representation of the shearaggregate- interlock effects in concrete and dowel action on reinforcing bars, constituting the shear stress transfer mechanisms across the cracks. Sensitivity studies are conducted on the influence of parameters of the constitutive shear-aggregate-interlock and dowel action relationships on the model results. The model is extensively calibrated for eleven squat wall specimens and model predictions are compared with experimentally-measured lateral load vs. displacement responses. Response comparisons reveal that the model provides reasonable predictions of the lateral stiffness, lateral load capacity, and ductility characteristics of the wall specimens investigated. As well, implementation of a new constitutive model formulation for dowel action is shown to provide improved response predictions for lateral load values at large displacements, shape of the unloading/reloading loops, and pinching characteristics of the response. The modeling approach adopted in this study is believed to be a feasible candidate for reliable prediction of shear controlled Wall responses of squat walls under reversed-cyclic loading conditions.