Critical success factors for public private partnership projects in the Turkish construction industry
Türk inşaat sektöründe kamu-özel işbirliği (KÖİ) projeleri için krıtik başarı faktörleri
  1. Tez No: 356944
  2. Yazar: ELİF DURNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kamu Özel Ortaklığı (KÖİ), kamu hizmetlerinin sağlanmasında önemli bir tedarik yöntemi olarak hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde gelişmiştir. KÖİler hizmet sözleşmesi ortaklıkları, finansal kiralama sözleşmeleri, kamu özel ortak girişimleri, imtiyaz sözleşmeleri ve özelleştirme olmak üzere beş ana modelde sınıflandırılabilir. İnşaat sektörü imtiyaz sözleşmelerinde, özel sektör yapı tasarımı , finansmanı ve kamu varlıklarının işletilmesinden sorumludur. Çalışma kamu projelerinin temininde KÖİ projelerin başarıyla tamamlanmasına katkıda bulunan kritik başarı faktörlerini (KBF) belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple hem özel sektör hem de kamu katılımcılarına yönelik bir anket formu tasarlanmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır; ilk iki bölüm genel bilgiler ve KBF'ler, üçüncü bölümü ise projeye özel sorular içermektedir. Gönderilen 365 anketten seksen iki tanesine geçerli yanıt verilmiştir. Toplanan verilere dayanarak, Türkiye'deki KÖİ inşaat projeleri için 23 potansiyel KBF'lerin bağıl önemi incelenmiştir. Sonuçlar en önemli üç faktörün 'uygun yasal çerçeve', 'ayrıntılı/anlaşılır proje tanımlama' ve 'kapsamlı, akılcı maliyet-fayda analizi' olduğunu göstermektedir. faktör analizi 23 KBF için uygun grup başlıklarının: proje finansmanı, proje yönetimi, operasyonel faktörler, satın alma ve örgütsel faktörler olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, bazı yasal ve bürokratik problemleri çözerek KÖİ projelerini müteahhitler ve finansörler için daha cazip hale getirmesi için kamu kurumlarını/Türk hükümetini etkileyebilir. Böylece, kamu sektörü tamamen kar getirmeyen kamu hizmetlerine yoğunlaşır ve kaynakların sınırlı olmasından dolayı gerçekleştiremediği kamu yatırımlarını özel sektör kısa sürede gerçekleştirebilir. Özel sektör açısından, bu yolla iş alanlarını genişletebilir ve yeni tecrübeler edinebilir. Ayrıca, analiz sonuçları müteahhitlere güçlü ve zayıf oldukları noktalar hakkında fikir vererek gerekli adımları atmalarını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Public Private Partnership (PPP) has become in both developed and developing countries as an essential procurement method in delivering public services. PPPs could be classified in five main models as service contract partnerships, leasing contracts, public private joint ventures, concession contracts, and privatization. In the construction industry, concession contracting, the private sector is responsible for designing, building, financing and operating a public entity. The study is investigating the critical success factors (CSFs) of PPPs in the procurement of public projects. It defines the factors that make contribution to the successfully delivery of the capital projects. A questionnaire survey is designed and administered to both public and private sector participants. The questionnaire consists of three parts; the first two parts deal with the general information and CSFs and third part with project specific questions. Eighty-two respondents provided valid responses out of 365 sent survey form. Based on the collected data, the relative importance of 23 potential CSFs for PPP construction projects in Turkey is examined. The results show that the three most important factors are: 'favorable legal framework', 'detailed/clear project identification' and 'extensive, reasonable cost-benefit assessment'. Factor analysis indicated that proper factor groupings for the 23 CSFs are: project finance, project management, operational factors, procurement and organizational factors. These findings may influence the public entities/Turkish government to solve some legal and bureaucratic issues that enable to make PPP projects more attractive for contractors and financiers. As a consequence, public sector can completely focus on unprofitable public services and public investments, which cannot be done due to the limited funding, can be performed immediately by private sector. From the private sector aspect, construction companies can expand business areas in this way, gain new experiences. Moreover, analysis results may provide contractors insight about their weak and strong points thus what steps should be taken.