Development of a competitiveness model for international contracting firms
Uluslararası müteahhit firmalar için bir rekabetçilik modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 356947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Rekabetçilik kavramı inşaat sektöründe önemli bir araştırma konusudur. Müteahhitler, hızla küreselleşen ve rekabetin şiddetli olduğu günümüzde varlıklarını koruyabilmek için rekabetçi pozisyonlarını saptamaları gerekmektedir. Rekabetçilik kavramı geçmişten bu yana tartışılan bir kavram olmuştur. Bunun sebepleri arasında genel bir tanımının olmaması, belirlenmesi ve ölçülmesinin herkes tarafından kabul görmüş bir methodunun olmaması sayılabilir. Bu proje, müteahhit firmaların önemli rekabetçi faktörlerini analiz etmek amacıyla hazırlanmıştır. Müteahhitlik firmalarını etkileyen rekabetçi faktörler literatür taraması ile bulunmuştur. Analitik Ağ Prosesi (ANP) kullanılarak oluşturulan model sayesinde müteahhit firmaların rekabetçi faktörleri ortaya koyulmuştur. Çalışma için gerekli olan Türk İnşaat sektörünün önde gelen uzmanlarının görüşlerinden yola çıkarak elde edilmiştir. Kavramsal olarak yaratılan bu model Türk müteahhit firmalarına uyarlanmıştır. Bu çalışmaya göre rekabetçi faktörler 9 başlık altında toplanmıştır: stratejilerin etkiliği, yönetim kabiliyeti, organizasyonel kabiliyet, teknik kaynakların etkililiği, insan kaynakların etkililiği, finansal kaynakların etkililiği, ilişkiler, ev sahibi ülkenin elverişliliği, ev sahibi ülkedeki inşaat pazarının uygunluğu. Toplamda 47 faktör bulunmaktadır. Çalışmanın sonucunda, Türk müteahhitlerinin rekabetçiliği üzerinde en etkili faktör“stratejilerin etkililiği”olarak belirlenmiştir. Bu faktörü sırasıyla,“organizasyonel kabiliyet”ve“yönetim kabiliyeti”takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Competitiveness is an important research topic in construction business. Contractors need to assess their competitive position in order to sustain their existence in increasing globalization and fierce competition environment. However, competitiveness concept is argued by many practitioners and theorists because the term does not have an exact definition, it cannot be assessed easily and measured directly. This study aims to develop a framework that can assess construction contractors' competitiveness. For this purpose, the competitiveness parameters for construction contractor's competitiveness are identified. Competitiveness factors of construction contractors can be found in literature and in this study, comprehensive list of competitiveness factors of construction contractors are provided. An Analytic Network Process (ANP) model is proposed to analyze these factors involved in the analysis. Data collection is based on the experts' opinions from the Turkish construction sector. The developed conceptual model is applied to Turkish contractors. According to the study, these factors are provided in 9 groups that include effectiveness of strategies, management capabilities, organizational capabilities, efficiency of technical resources, efficiency of human resources, efficiency of financial resources, relationship, favorability of host country, and favorability of market conditions. There are 47 factors in total. The analysis shows that“effectiveness of strategies”is the most influential factors that contribute to the competitiveness of the Turkish contractors, followed by“organizational capabilities”and“managerial capabilities”, respectively.