Karapınar'da mısır ekim alanlarında farklı hasat dönemlerinde tanede bazı mikotoksinlerin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of kernel mycotoxins level at different harvesting duration in areas sown maize of Karapinar region
  1. Tez No: 356974
  2. Yazar: AYSUN ŞİMŞEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM SADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırma Karapınar İlçesi tanelik mısır ekim alanlarında (2010-2011 yıllarında) Survey çalışması şeklinde yürütülmüştür. Örneklemeler ekim alanının en az %1 kadarını temsil edecek şekilde tesadüfilik ilkesine uyularak yapılmıştır. Çalışmada çeşit faktörünün etkisini de test edebilmek amacıyla yaygın ekimi yapılan çeşitler belirlenmiş [NK Famoso (1), Dekalp 5783 (3), Pioneer 3394 (3), KWS-65(1), Progen 1610 (5), Prisca (1)] ve bu çeşitlerin olduğu toplam 15 tarladan örneklemeler yapılmıştır. Örneklemeler aynı tarlalarda aylık periyotlarla devam ettirilerek, altı farklı tarihte yapılmıştır (20.10.2010-31.12.2010 arasında). Survey çalışmalarında, güzergah üzerinde tesadüfen seçilen her tarlanın büyüklüğü dikkate alınarak 3 farklı bölgesinden, 7 m2' lik örnekleme alanı içerisinde örnekleme yapılmıştır. Her örnekleme noktasından 5 koçan alınmıştır. Koçanlar kodlanmış kese kağıtlarına alınmış, mikotoksin analizleri laboratuvarda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada parsellerdeki gözlem ve ölçümler, rastgele seçilmiş 15 bitki ve bunların hasat edilen koçanlarında yapılmıştır. Mikotoksinler dışındaki parametrelerde (bitki boyu ve sayısı, sap ve koçan çapı, koçan ve bin tane ağırlığı, tane ve hasat sonrası nem oranı ve yatan bitki sayısı) ilerleyen hasat tarihlerine bağlı olarak azalmalar görülmüştür. Bitki boyu ve sap çapı gibi parametrelerde gelişmenin ilerleyen dönemlerine bağlı olarak mekanik nedenlerden dolayı düşüşler kaydedilmiştir. Hasat tarihi ortalamaları çeşitlerden elde edilen sap çapı, koçan çapı ve bitki çapı değerleri bakımından incelendiğinde Dekalp 5783 çeşidinin ilk sırada yer aldığı görülmüştür. Hasat tarihi ortalamaları bakımından koçan ağırlığı ve bitki boyu değerleri ele alındığında PG 1610 çeşidinin 12. ve 10. hasat tarihlerinde ön plana çıkarak söz konusu değerler bakımından ilk sırada yer aldığı kaydedilmiştir. Analize tabi tutulan örneklerin, ilerleyen hasat tarihlerine rağmen mikotoksin ihtiva etmedikleri kaydedilmiş, söz konusu durum mevcut ekolojik yapının özellikleriyle ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in Karapınar, maize sowing areas (during 2010-2011) as a survey. Samplings were done as represent minimum 1% of sowing areas. To determine [NK Famoso (1), Dekalp 5783 (3), Pioneer 3394 (3), KWS-65(1), Progen 1610 (5), Prisca (1)] effects of variety factor, varieties that are produced widely areas were selected and sampled. Samplings were done at the same areas for six different months (from 20.10.2010 to 31.12.2010). Survey studies were done at three different areas which occur 7m2 sampling areas and selected randomly. 5 cobs were taken every sampling point. Cobs were taken coded pockets and sent to the laboratory for mycotoxin analysis. Observations and measuring were done cons that were selected randomly. Generally parameters beside of mycotoxins (plant weight and number, stem and straw diameter, weight stem and of thousand grain, moisture of grain and after harvest and number of lying plants) were reduced according to harvest time. Plant lenght and stem diameter were reduced according to mechanical effects. When harvest date averages investigates with regarded to stem diameter and plant diameter obtained from different varieties, variety of Dekalp 5783 become the one that has highest values. When harvest date averages investigates with regard to cob weight and plant height, variety of PG1610 became the best one of 10. and 12. Harvest date well than other varieties. Examples were analyzed, didn't include mycotoxins despite late harvest dates. This situation was associated with ecological structure of the area.