Bazı ticari yoğurt starter kültürlerinin in vitro kolesterol asimilasyonu
In vitro cholesterol assimilation of some commercial yoghurt starter cultures
  1. Tez No: 356978
  2. Yazar: SAFİYYE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, ticari olarak satılan yedi farklı liyofilize yoğurt starter kültürü alındı. Bu kültürlerden izole edilen Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus ve Streptococcus salivarius subsp. thermophilus suşlarının in vitro olarak kolesterolü indirgeme yetenekleri araştırıldı. Starter kültürlerdeki karışık suşların izolasyonu ve saflaştırılması MRS agar (Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus) ve M17 agar (Streptococcus salivarius subsp. thermophilus) besiyerlerinde yapıldı. Bakteri kültürleri santrfüj edildi ve süpernatantlar RTU kolesterol kiti yardımı ile incelendi. Çözeltilerin absorbans değerleri spektrofotometre ile ölçüldü ve suşların kolesterol indirgeme yüzdeleri hesaplandı. Lactobacillus suşlarının % 4.05-24.34 arasında değişen oranlarda besiyerindeki kolesterolü indirgediği saptandı. En yüksek kolesterol indirgeme yüzdesi % 24.34 oranı ile Y30A kültür no'lu suşta gözlenmesine rağmen, en düşük kolesterol indirgeme yüzdesi ise % 4.05 oranı ile Y80A kültür no'lu suşta görüldü. Aynı starter kültürlerde bulunan Streptococcus suşlarının % 2.54-11.02 arasında değişen oranlarda kolesterol seviyelerini indirgediği belirlendi. Streptococcus suşlarının en yüksek kolesterol indirgeme yüzdesi % 11.02 oranı ile Y80A kültür no'lu suşta belirlenmesine rağmen, en düşük kolesterol indirgeme yüzdesi % 2.54 oranı ile Y30A kültür no'lu suşta belirlendi. Çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre; aynı starter kültür içerisinde bulunan farklı türdeki yoğurt bakterilerinin farklı oranlarda kolesterol indirgeme kapasiteli oldukları belirlendi. Bu azalmanın bakterilerin asimilasyon mekanizması ile gerçekleştiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro cholesterol reducing capacity of the Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus and Streptococcus salivarius subsp. thermophilus strains isolated from seven different yogurt starter cultures obtained commercially were studied. Isolation and purification of the strains mixed in the starter cultures were carried out by MRS agar (Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus) and M17 agar (Streptococcus salivarius subsp. thermophilus) mediums. The cultures of the bacteria were centrifuged and supernatants were mixed with RTU Cholesterol kit. Absorbances of the solutions were measured by spectrophotometer and percentages of cholesterol reducing capacities of the strains were calculated. It was determined that Lactobacillus strains reduced cholesterol levels in the medium ranging between 4.05 and 24.34 % rates. Although the highest cholesterol reduction percentage of the Lactobacillus strains was observed in the Y30A numbered cultures at a ratio of 24.34 %, the lowest cholesterol reduction percentage was observed in the Y80A numbered cultures at a ratio of 4.05%. It was determined that Streptococcus strains in the same starter cultures reduced cholesterol levels ranging between 2.54 and 11.02% ratios. While the highest cholesterol reduction percentage of the Streptococcus strains were determined in the Y80A numbered cultures with a ratio of 11.02%, the lowest cholesterol reduction percentage was determined in the Y30A numbered cultures at a ratio of 2.54%. Based on the results obtained from the assays it was determined that different types of yogurt bacteria within the same starter cultures were capable of reducing cholesterol in different ratios. This reduction was believed to be due to the assimilation mechanism of bacteria.